Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Översättningsbyrå Jarl Hagelstam Ab

Y-tunnus 1864310-0 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus Perustettu 2003

Översättningsbyrå Jarl Hagelstam Ab (Y-tunnus: 1864310-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kauniainen. Yritys toimii toimialalla 74.30 Kääntäminen ja tulkkaus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (25,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 66,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 6,9 % ja ROE 5,3 %. Omavaraisuusaste oli 97,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 21,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
18,0 kEUR
-25,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
66,7 %
-16,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-85,0 kEUR
-7,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
21,5
+1,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Dalgränden 2 A 1, Kauniainen 02700
Verkkosivu
www.kolumbus.fi
Perustettu
17.11.2003
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Päätoimiala
74.30 Kääntäminen ja tulkkaus
Sijainti
Dalgränden 2 A 1, Kauniainen 02700
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Översättningsbyrå Jarl Hagelstam Ab · 74 Muu ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto24,022,023,024,018,0 25,0%
Bruttokate24,022,023,032,021,0 34,4%
Liiketulos (EBIT)21,017,017,020,012,0 40,0%
Nettotulos16,013,013,016,09,00 43,8%
Oma pääoma yhteensä145147155172168 2,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)150151161177172 2,8%
Nettovelka-13,0-10,0-13,0-79,0-85,0 7,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)87,5 %77,3 %73,9 %83,3 %66,7 % 19,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)14,3 %11,3 %10,9 %11,8 %6,88 % 41,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,3 %8,90 %8,61 %9,79 %5,29 % 46,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)14,7 %11,6 %11,2 %12,2 %7,04 % 42,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,950,2830,09381,34-7,27 642,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste97,3 %98,0 %96,9 %97,7 %97,7 % 0,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-8,97 %-6,80 %-8,39 %-45,9 %-50,6 % 10,2%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-37,5 %-31,8 %-34,8 %- 313 %- 450 % 43,8%
Maksuvalmius
Quick ratio3,754,003,0020,021,5 7,5%
Current ratio3,754,003,0020,021,5 7,5%
Rahat ja rahavarat13,010,013,079,085,0 7,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %45,8 %40,9 %43,5 %16,7 %55,6 % 232,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.