Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pennator Oy

Y-tunnus 1845025-3 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi Perustettu 2003

Pennator Oy (Y-tunnus: 1845025-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pajulahti. Yritys toimii toimialalla 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,8 mEUR (22,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,6 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,0 % ja ROE 36,0 %. Omavaraisuusaste oli 42,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
844 kEUR
+22,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,64 %
+0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 141 kEUR
-39,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,05
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Saarikyläntie 59, Pajulahti 73360
Henkilöstö
7 (2025)
Perustettu
12.8.2003
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Päätoimiala
71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi
Sijainti
Saarikyläntie 59, Pajulahti 73360
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pennator Oy · 71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto348645776687844 22,9%
Bruttokate280493772687844 22,9%
Liiketulos (EBIT)-3,0056,057,045,056,0 24,4%
Nettotulos-2,0045,045,035,049,0 40,0%
Oma pääoma yhteensä2,0047,088,0116156 34,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)242276334298363 21,8%
Nettovelka-65,0- 107- 130- 101- 141 39,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-0,862 %8,68 %7,35 %6,55 %6,64 % 1,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-2,43 %21,6 %18,7 %14,6 %20,0 % 37,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)-63,8 %184 %66,7 %34,3 %36,0 % 5,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-82,5 %220 %83,8 %45,1 %48,7 % 8,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-3,4044,841,626,734,9 30,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste0,830 %17,1 %26,3 %38,9 %42,9 % 10,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-3 250 %- 228 %- 148 %-87,1 %-90,4 % 3,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %50,0 %18,8 %14,9 %11,8 %7,94 % 32,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,4520,7370,7640,8411,05 24,9%
Current ratio0,4520,7370,7640,8411,05 24,9%
Rahat ja rahavarat65,0107130101141 39,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)000,4700,5310,432 18,6%
Nettokäyttöpääoma %-37,6 %-10,1 %-13,5 %-7,57 %-3,44 % 54,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.