Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rakennusvalvonta Hytönen Oy

Y-tunnus 1838615-9 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi Perustettu 2003

Rakennusvalvonta Hytönen Oy (Y-tunnus: 1838615-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Perttula. Yritys toimii toimialalla 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (94,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 44,6 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,7 % ja ROE 8,7 %. Omavaraisuusaste oli 97,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
177 kEUR
+94,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
44,6 %
+13,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-32,0 kEUR
+17,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,00
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tuhkurinrinne 3, Perttula 01860
Verkkosivu
www.rakennusvalvonta.net
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
26.6.2003
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Päätoimiala
71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi
Sijainti
Tuhkurinrinne 3, Perttula 01860
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rakennusvalvonta Hytönen Oy · 71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto35032014691,0177 94,5%
Bruttokate35732413687,0162 86,2%
Liiketulos (EBIT)24020360,028,079,0 182,1%
Nettotulos19116247,034,065,0 91,2%
Oma pääoma yhteensä632743732715780 9,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)679818774731801 9,6%
Nettovelka- 195- 115-51,0-39,0-32,0 17,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)68,6 %63,4 %41,1 %30,8 %44,6 % 44,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)39,3 %27,5 %7,79 %5,71 %10,7 % 87,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,4 %23,6 %6,37 %4,70 %8,70 % 85,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)41,1 %28,2 %7,96 %5,83 %10,9 % 87,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)14398,9-27,7-49,5-4,15 91,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,2 %91,1 %94,7 %97,9 %97,5 % 0,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-30,9 %-15,5 %-6,97 %-5,45 %-4,10 % 24,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-50,3 %-30,3 %-24,0 %-27,5 %-6,78 % 75,3%
Maksuvalmius
Quick ratio9,384,502,895,715,00 12,4%
Current ratio9,384,502,895,715,00 12,4%
Rahat ja rahavarat22217076,040,032,0 20,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)41,733,125,000-
Nettokäyttöpääoma %69,4 %50,3 %49,3 %72,5 %45,2 % 37,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.