Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Putara Oy

Y-tunnus 1801934-0 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 2002

Putara Oy (Y-tunnus: 1801934-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lievestuore. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (319,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 3,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,2 % ja ROE 12,2 %. Omavaraisuusaste oli 17,6 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
88,0 kEUR
+319 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,41 %
-29,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-21,0 kEUR
-75,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,205
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Västingintie 140, Lievestuore 41400
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
27.12.2002
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Västingintie 140, Lievestuore 41400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Putara Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto49710510,021,088,0 319,0%
Bruttokate-64,0-6,00-8,0021,015,0 28,6%
Liiketulos (EBIT)- 117-59,0-51,07,003,00 57,1%
Nettotulos- 117-59,0-51,07,003,00 57,1%
Oma pääoma yhteensä14574,017,024,025,0 4,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)15777,0131134141 5,2%
Nettovelka- 134-43,0-10,0-12,0-21,0 75,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-23,5 %-56,2 %- 510 %33,3 %3,41 % 89,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-41,8 %-50,4 %-49,0 %5,28 %2,18 % 58,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)-54,4 %-53,9 %- 112 %34,1 %12,2 % 64,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-54,4 %-54,1 %- 112 %34,1 %12,5 % 63,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 144-72,7-58,05,390,730 86,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste91,8 %96,1 %13,0 %17,9 %17,6 % 1,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-92,4 %-58,1 %-58,8 %-50,0 %-84,0 % 68,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-24,3 %-38,1 %1 040 %467 %109 % 76,7%
Maksuvalmius
Quick ratio12,016,00,1140,1450,205 41,4%
Current ratio12,025,31,141,211,21 0,0%
Rahat ja rahavarat13443,010,012,021,0 75,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %28,8 %69,5 %160 %110 %27,3 % 75,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.