Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Spicum Oy

Y-tunnus 1775854-7 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut Perustettu 2002

Spicum Oy (Y-tunnus: 1775854-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (0,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 70,7 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,0 % ja ROE 11,0 %. Omavaraisuusaste oli 99,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 85,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
334 kEUR
-0,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
70,7 %
-3,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 427 kEUR
+40,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
85,6
-57,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Näreikönkatu 7, Tampere 33820
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
6.8.2002
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
86 Terveyspalvelut
Päätoimiala
86.22 Lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
Sijainti
Näreikönkatu 7, Tampere 33820
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Spicum Oy · 86 Terveyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto290310297337334 0,9%
Bruttokate292310297337334 0,9%
Liiketulos (EBIT)194227214251236 6,0%
Nettotulos203205194217211 2,8%
Oma pääoma yhteensä1 6981 7671 8201 8921 952 3,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 7011 7701 8221 8971 958 3,2%
Nettovelka- 768- 820- 737- 716- 427 40,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)66,9 %73,2 %72,1 %74,5 %70,7 % 5,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)15,3 %14,8 %13,5 %14,9 %14,0 % 6,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,2 %11,8 %10,8 %11,7 %11,0 % 6,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)15,4 %14,8 %13,5 %14,9 %14,0 % 6,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,23721,14,4025,28,22 67,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste99,8 %99,9 %99,9 %99,7 %99,7 % 0,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-45,2 %-46,4 %-40,5 %-37,8 %-21,9 % 42,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 264 %- 264 %- 248 %- 211 %- 126 % 40,3%
Maksuvalmius
Quick ratio25741574614385,6 40,1%
Current ratio25741574614385,6 40,1%
Rahat ja rahavarat768820737716427 40,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,035,89000-
Nettokäyttöpääoma %265 %267 %251 %211 %127 % 39,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.