Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Seclan Oy

Y-tunnus 1774372-4 61.10 Kiinteän puhelinverkon ja langattoman verkon hallinta ja palvelut sekä satelliittiviestintä Perustettu 2002

Seclan Oy (Y-tunnus: 1774372-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 61.10 Kiinteän puhelinverkon ja langattoman verkon hallinta ja palvelut sekä satelliittiviestintä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,0 mEUR (7,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,8 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 24,4 % ja ROE 25,0 %. Omavaraisuusaste oli 79,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 040 kEUR
+7,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,8 %
+2,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 305 kEUR
-64,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,01
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sumeliuksenkatu 18 B, Tampere 33100
Verkkosivu
www.seclan.com
Henkilöstö
12 (2025)
Perustettu
8.7.2002
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
61 Televiestintä
Päätoimiala
61.10 Kiinteän puhelinverkon ja langattoman verkon hallinta ja palvelut sekä satelliittiviestintä
Sijainti
Sumeliuksenkatu 18 B, Tampere 33100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Seclan Oy · 61 Televiestintä
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 4911 5561 7401 9052 040 7,1%
Bruttokate1 0851 1471 2631 4051 453 3,4%
Liiketulos (EBIT)185154263197261 32,5%
Nettotulos146120209163215 31,9%
Oma pääoma yhteensä420506675783936 19,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7488291 0031 0321 177 14,1%
Nettovelka- 209- 296- 256- 186- 305 64,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)12,4 %9,90 %15,1 %10,3 %12,8 % 24,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)27,6 %19,7 %28,7 %20,1 %24,4 % 21,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)40,7 %25,9 %35,4 %22,4 %25,0 % 11,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)37,6 %27,1 %41,0 %28,0 %31,3 % 11,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)10670,415393,3134 43,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste56,1 %61,3 %67,3 %75,9 %79,4 % 4,6%
Nettovelkaantumisaste (%)-49,8 %-58,5 %-37,9 %-23,8 %-32,6 % 37,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-0,134 %-4,56 %3,97 %3,25 %-3,04 % 193,5%
Maksuvalmius
Quick ratio1,852,111,161,672,01 20,4%
Current ratio1,872,101,181,712,02 18,1%
Rahat ja rahavarat330393259186305 64,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)22,327,225,426,228,3 8,0%
Nettokäyttöpääoma %13,5 %17,6 %3,28 %9,19 %12,2 % 32,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.