Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Koneistus Koivumäki Oy

Y-tunnus 1730070-4 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus Perustettu 2001

Koneistus Koivumäki Oy (Y-tunnus: 1730070-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jämijärvi. Yritys toimii toimialalla 25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,4 mEUR (4,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 15,4 % (EBIT 0,2 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,2 % ja ROE 11,5 %. Omavaraisuusaste oli 83,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 419 kEUR
-4,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
15,4 %
-4,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 618 kEUR
+23,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,12
-0,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rannanperäntie 237, Jämijärvi 38800
Verkkosivu
www.koneistuskoivumaki.fi
Henkilöstö
7 (2025)
Perustettu
18.10.2001
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.11 Metallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Sijainti
Rannanperäntie 237, Jämijärvi 38800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Koneistus Koivumäki Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 7591 8702 0071 4871 419 4,6%
Bruttokate1 1791 2301 3261 014996 1,8%
Liiketulos (EBIT)284352380290219 24,5%
Nettotulos220277304249191 23,3%
Oma pääoma yhteensä1 0881 2871 5011 6271 693 4,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 6861 6901 7291 8582 035 9,5%
Nettovelka- 677- 682- 688- 804- 618 23,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)16,1 %18,8 %18,9 %19,5 %15,4 % 21,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,9 %20,9 %22,3 %17,4 %12,2 % 29,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)21,8 %23,3 %21,8 %15,9 %11,5 % 27,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)28,1 %29,6 %27,4 %20,0 %14,3 % 28,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)13917818290,222,6 74,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste64,5 %76,2 %86,8 %87,5 %83,3 % 4,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-62,2 %-53,0 %-45,8 %-49,4 %-36,5 % 26,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-4,43 %-15,0 %-22,9 %-38,5 %-19,6 % 49,1%
Maksuvalmius
Quick ratio2,472,333,954,814,12 14,3%
Current ratio2,632,434,095,004,49 10,2%
Rahat ja rahavarat677682688804618 23,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)38,248,234,666,546,8 29,6%
Nettokäyttöpääoma %32,3 %30,6 %35,1 %62,4 %52,1 % 16,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.