Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

PeMak Järvi Oy

Y-tunnus 1647298-5 28.92 Kaivos-, louhinta- ja rakennuskoneiden valmistus Perustettu 2001

PeMak Järvi Oy (Y-tunnus: 1647298-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vihti. Yritys toimii toimialalla 28.92 Kaivos-, louhinta- ja rakennuskoneiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (14,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -11,7 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -29,2 % ja ROE -41,3 %. Omavaraisuusaste oli 64,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
111 kEUR
-14,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-11,7 %
-5,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-32,0 kEUR
+25,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,64
-1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kirveläntie 133 A, Vihti 03400
Verkkosivu
www.pemakjarvi.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
1.1.2001
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Päätoimiala
28.92 Kaivos-, louhinta- ja rakennuskoneiden valmistus
Sijainti
Kirveläntie 133 A, Vihti 03400
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

PeMak Järvi Oy · 28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto128156154130111 14,6%
Bruttokate127154150129110 14,7%
Liiketulos (EBIT)-1,0016,011,0-8,00-13,0 62,5%
Nettotulos-2,0016,011,0-8,00-13,0 62,5%
Oma pääoma yhteensä23,040,050,038,025,0 34,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)34,058,072,050,039,0 22,0%
Nettovelka-20,0-41,0-55,0-43,0-32,0 25,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-0,781 %10,3 %7,14 %-6,15 %-11,7 % 90,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-2,60 %34,8 %16,9 %-13,1 %-29,2 % 122,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)-8,33 %50,8 %24,4 %-18,2 %-41,3 % 126,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-4,00 %50,8 %24,4 %-18,2 %-41,9 % 130,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-3,3613,87,22-12,7-16,6 30,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste69,7 %67,8 %70,4 %74,5 %64,1 % 14,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-87,0 %- 102 %- 110 %- 113 %- 128 % 13,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-7,81 %-14,1 %-22,1 %-23,1 %-16,2 % 29,9%
Maksuvalmius
Quick ratio2,802,843,293,692,64 28,5%
Current ratio2,802,843,293,692,64 28,5%
Rahat ja rahavarat20,041,055,043,032,0 25,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)22,830,428,411,216,4 46,4%
Nettokäyttöpääoma %14,1 %22,4 %31,2 %26,9 %20,7 % 23,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.