Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rakennusliike Kari Haapiainen Oy

Y-tunnus 1558536-3 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 1999

Rakennusliike Kari Haapiainen Oy (Y-tunnus: 1558536-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vitsiälä. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (385,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 22,2 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 7,5 % ja ROE 8,0 %. Omavaraisuusaste oli 88,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
306 kEUR
+386 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
22,2 %
+125,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 307 kEUR
-16,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,21
-86,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Pähkeentie 96, Vitsiälä 52320
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
1.10.1999
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Pähkeentie 96, Vitsiälä 52320
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rakennusliike Kari Haapiainen Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto25691,012063,0306 385,7%
Bruttokate16463,088,050,0242 384,0%
Liiketulos (EBIT)1,00-68,0-33,0-65,068,0 204,6%
Nettotulos1,00-68,0-33,0-65,068,0 204,6%
Oma pääoma yhteensä1 033960913849850 0,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 039973921853964 13,0%
Nettovelka- 438- 315- 337- 263- 307 16,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,391 %-74,7 %-27,5 %- 103 %22,2 % 121,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)0,0932 %-6,76 %-3,48 %-7,33 %7,48 % 202,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)0,0969 %-6,82 %-3,52 %-7,38 %8,00 % 208,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)0,0967 %-6,82 %-3,52 %-7,37 %8,00 % 208,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-96,6- 166- 124- 151-12,3 91,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste99,5 %98,7 %99,3 %99,5 %88,2 % 11,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-42,4 %-32,8 %-36,9 %-31,0 %-36,1 % 16,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 169 %- 332 %- 276 %- 411 %-63,1 % 84,6%
Maksuvalmius
Quick ratio10636,571,791,04,21 95,4%
Current ratio19972,21492098,33 96,0%
Rahat ja rahavarat438315337263307 16,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)068,20071,6-
Nettokäyttöpääoma %386 %1 018 %741 %1 317 %273 % 79,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.