Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Luvian Merikuljetus ja Ruoppaus Oy

Y-tunnus 1513808-8 03.21 Kalanviljely meressä Perustettu 1999

Luvian Merikuljetus ja Ruoppaus Oy (Y-tunnus: 1513808-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Luvia. Yritys toimii toimialalla 03.21 Kalanviljely meressä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (24,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 8,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 13,2 % ja ROE 21,0 %. Omavaraisuusaste oli 44,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,1), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
196 kEUR
+24,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,16 %
+13,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
60,0 kEUR
+66,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,143
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Aspiskerintie 427, Luvia 29100
Verkkosivu
www.luvianmerikuljetusjaruoppausoy.com
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1999
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
03 Kalastus ja vesiviljely
Päätoimiala
03.21 Kalanviljely meressä
Sijainti
Aspiskerintie 427, Luvia 29100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Luvian Merikuljetus ja Ruoppaus Oy · 03 Kalastus ja vesiviljely
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto178221226157196 24,8%
Bruttokate86,088,069,046,083,0 80,4%
Liiketulos (EBIT)25,012,06,00-8,0016,0 300,0%
Nettotulos21,08,001,00-12,011,0 191,7%
Oma pääoma yhteensä64,073,058,047,058,0 23,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)192164126112130 16,1%
Nettovelka10347,031,036,060,0 66,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,0 %5,43 %2,65 %-5,10 %8,16 % 260,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,9 %6,74 %4,14 %-6,72 %13,2 % 296,4%
Oman pääoman tuotto (ROE)39,3 %11,7 %1,53 %-22,9 %21,0 % 191,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)14,1 %8,14 %5,56 %-9,36 %16,0 % 270,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)7,03-3,80-6,39-16,48,15 149,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste33,3 %43,7 %45,7 %42,0 %44,3 % 5,5%
Nettovelkaantumisaste (%)161 %64,4 %53,4 %76,6 %103 % 34,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %71,9 %37,6 %30,5 %41,4 %37,2 % 10,1%
Maksuvalmius
Quick ratio0,05810,2380,1880,2310,143 38,1%
Current ratio0,05810,2380,1880,2310,143 38,1%
Rahat ja rahavarat011,0000-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10,31,6511,332,57,45 77,1%
Nettokäyttöpääoma %-45,5 %-21,7 %-23,0 %-31,8 %-12,2 % 61,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.