Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Maalausliike T. Pynnönen Oy

Y-tunnus 1513596-0 43.34 Maalaus ja lasitus Perustettu 1998

Maalausliike T. Pynnönen Oy (Y-tunnus: 1513596-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 43.34 Maalaus ja lasitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,8 mEUR (18,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 14,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 18,5 % ja ROE 18,8 %. Omavaraisuusaste oli 95,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 6,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
822 kEUR
+18,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
14,8 %
+27,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 192 kEUR
-0,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
7,56
+4,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Minttutie 30 A 7, Vantaa 01300
Verkkosivu
www.maalauspynnonen.fi
Perustettu
1.10.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.34 Maalaus ja lasitus
Sijainti
Minttutie 30 A 7, Vantaa 01300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Maalausliike T. Pynnönen Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto947994956693822 18,6%
Bruttokate598645542335448 33,7%
Liiketulos (EBIT)75,010760,0-84,0122 245,2%
Nettotulos78,079,048,0-84,0114 235,7%
Oma pääoma yhteensä692720711574636 10,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)814784803651670 2,9%
Nettovelka- 329- 298- 252- 191- 192 0,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)7,92 %10,8 %6,28 %-12,1 %14,8 % 222,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)9,18 %13,4 %7,56 %-11,6 %18,5 % 259,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,5 %11,2 %6,71 %-13,1 %18,8 % 243,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)11,0 %15,1 %8,38 %-13,1 %20,2 % 254,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)15,914,3-20,1- 15159,7 139,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste85,4 %92,3 %88,9 %88,6 %95,2 % 7,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-47,5 %-41,4 %-35,4 %-33,3 %-30,2 % 9,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-22,0 %-23,6 %-16,7 %-16,3 %-19,0 % 16,6%
Maksuvalmius
Quick ratio3,855,874,113,117,56 143,1%
Current ratio3,735,573,982,956,72 127,8%
Rahat ja rahavarat329298252191192 0,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0033,2010,2-
Nettokäyttöpääoma %27,3 %26,7 %28,7 %21,9 %25,1 % 14,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.