Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

IV-Huolto Kärhä Oy

Y-tunnus 1486082-9 28.25 Muuhun kuin kotitalouskäyttöön tarkoitettujen ilmastointilaitteiden valmistus Perustettu 1998

IV-Huolto Kärhä Oy (Y-tunnus: 1486082-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Laikko. Yritys toimii toimialalla 28.25 Muuhun kuin kotitalouskäyttöön tarkoitettujen ilmastointilaitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,5 mEUR (4,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 4,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 21,8 % ja ROE 37,2 %. Omavaraisuusaste oli 43,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
472 kEUR
+4,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,45 %
+0,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-35,0 kEUR
+7,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,34
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Latvajärventie 314, Laikko 56730
Verkkosivu
www.iv-huolto.com
Henkilöstö
8 (2025)
Perustettu
31.7.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Päätoimiala
28.25 Muuhun kuin kotitalouskäyttöön tarkoitettujen ilmastointilaitteiden valmistus
Sijainti
Latvajärventie 314, Laikko 56730
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

IV-Huolto Kärhä Oy · 28 Muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto354369460452472 4,4%
Bruttokate330330423422425 0,7%
Liiketulos (EBIT)13,0-15,09,0017,021,0 23,5%
Nettotulos10,0-17,08,0013,016,0 23,1%
Oma pääoma yhteensä45,022,027,040,046,0 15,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)91,087,082,087,0106 21,8%
Nettovelka-16,0-4,00-28,0-38,0-35,0 7,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,67 %-4,07 %1,96 %3,76 %4,45 % 18,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,9 %-16,9 %10,7 %21,3 %21,8 % 2,3%
Oman pääoman tuotto (ROE)22,2 %-50,7 %32,7 %38,8 %37,2 % 4,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)27,4 %-40,5 %32,1 %54,5 %48,8 % 10,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)5,27-19,36,3512,213,0 6,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste49,5 %25,6 %32,9 %45,5 %43,8 % 3,7%
Nettovelkaantumisaste (%)-35,6 %-18,2 %- 104 %-95,0 %-76,1 % 19,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %8,47 %14,6 %5,87 %2,21 %5,08 % 129,9%
Maksuvalmius
Quick ratio1,301,001,161,101,34 21,8%
Current ratio1,301,001,161,101,34 21,8%
Rahat ja rahavarat16,010,028,038,035,0 7,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)41,240,625,410,530,9 194,3%
Nettokäyttöpääoma %3,95 %0 %1,96 %1,11 %4,24 % 282,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.