Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Perangan Seudun vesiosuuskunta

Y-tunnus 1485788-1 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1998

Perangan Seudun vesiosuuskunta (Y-tunnus: 1485788-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tyrövaara. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (9,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 16,7 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,7 % ja ROE 1,4 %. Omavaraisuusaste oli 97,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 23,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
12,0 kEUR
+9,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
16,7 %
-28,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-31,0 kEUR
-10,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
23,0
-19,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Viitostie 969, Tyrövaara 93540
Henkilöstö
20 (2025)
Perustettu
1.9.1998
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Viitostie 969, Tyrövaara 93540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Perangan Seudun vesiosuuskunta · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto16,0012,011,012,0 9,1%
Bruttokate12,0012,09,009,00 0,0%
Liiketulos (EBIT)6,0007,005,002,00 60,0%
Nettotulos5,0005,004,001,00 75,0%
Oma pääoma yhteensä59,0069,074,074,0 0,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)64,0080,074,076,0 2,7%
Nettovelka-18,00-28,0-28,0-31,0 10,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)37,5 %0 %58,3 %45,5 %16,7 % 63,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)18,6 %0 %8,75 %6,49 %2,67 % 58,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,4 %0 %7,25 %5,59 %1,35 % 75,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)18,9 %0 %10,0 %6,99 %2,72 % 61,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1,50-5,876,00-2,53-5,00 97,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste93,7 %0 %87,3 %98,7 %97,4 % 1,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-30,5 %0 %-40,6 %-37,8 %-41,9 % 10,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 106 %0 %- 150 %- 245 %- 242 % 1,2%
Maksuvalmius
Quick ratio39,004,6042,023,0 45,2%
Current ratio39,004,6042,023,0 45,2%
Rahat ja rahavarat21,0028,028,031,0 10,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)4110426465426 8,4%
Nettokäyttöpääoma %238 %0 %300 %373 %367 % 1,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.