Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Autokoulu Atlas Oy

Y-tunnus 1485072-7 85.53 Kuljettajakoulutus Perustettu 1998

Autokoulu Atlas Oy (Y-tunnus: 1485072-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lapua. Yritys toimii toimialalla 85.53 Kuljettajakoulutus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (8,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 7,8 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,1 % ja ROE 15,8 %. Omavaraisuusaste oli -5,9 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
77,0 kEUR
-8,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,79 %
+10,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
2,00 kEUR
-82,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,235
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kauppakatu 4 C, Lapua 62100
Verkkosivu
www.autokouluatlas.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.9.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
85 Koulutus
Päätoimiala
85.53 Kuljettajakoulutus
Sijainti
Kauppakatu 4 C, Lapua 62100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Autokoulu Atlas Oy · 85 Koulutus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto92,079,088,084,577,0 8,9%
Bruttokate67,056,066,061,661,0 1,0%
Liiketulos (EBIT)-2,00-9,00-2,00-2,536,00 337,2%
Nettotulos-2,00-10,0-3,00-4,073,00 173,7%
Oma pääoma yhteensä13,02,000-3,56-1,00 71,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)53,036,024,020,118,0 10,4%
Nettovelka16,021,018,011,22,00 82,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-2,17 %-11,4 %-2,27 %-2,99 %7,79 % 360,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-1,87 %-20,2 %-6,67 %-10,6 %28,1 % 365,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)-13,8 %- 133 %-23,1 %-18,5 %15,8 % 185,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-2,25 %-25,0 %-8,33 %-16,0 %64,6 % 503,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-6,26-13,2-4,74-4,425,15 216,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste24,1 %5,56 %0 %-15,1 %-5,88 % 61,1%
Nettovelkaantumisaste (%)123 %1 050 %10 000 %1 115 %200 % 82,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %28,3 %35,4 %26,1 %26,3 %19,5 % 25,9%
Maksuvalmius
Quick ratio1,170,6670,2500,2150,235 9,3%
Current ratio1,170,6670,2500,2150,235 9,3%
Rahat ja rahavarat15,06,002,001,432,00 39,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)15,918,54,1500-
Nettokäyttöpääoma %3,26 %-6,33 %-10,2 %-18,5 %-16,9 % 8,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.