Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pallon telakka ja rakennus Pater Oy

Y-tunnus 1479757-5 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 1998

Pallon telakka ja rakennus Pater Oy (Y-tunnus: 1479757-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kuukanniemi. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (25,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -4,7 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -14,0 % ja ROE -50,0 %. Omavaraisuusaste oli 22,7 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
64,0 kEUR
-25,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-4,69 %
-1,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+88,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,18
-0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kuusitie 11, Kuukanniemi 54850
Verkkosivu
www.pateroy.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
23.7.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Kuusitie 11, Kuukanniemi 54850
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pallon telakka ja rakennus Pater Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto52,086,091,086,064,0 25,6%
Bruttokate34,056,058,061,043,0 29,5%
Liiketulos (EBIT)-7,004,002,00-3,00-3,00 0,0%
Nettotulos-7,004,002,00-3,00-3,00 0,0%
Oma pääoma yhteensä4,008,0011,07,005,00 28,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)18,031,030,022,021,0 4,5%
Nettovelka0-1,00-12,0-9,00-1,00 88,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-13,5 %4,65 %2,20 %-3,49 %-4,69 % 34,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-33,3 %16,3 %6,56 %-11,5 %-14,0 % 21,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)-93,3 %66,7 %21,1 %-33,3 %-50,0 % 50,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)- 108 %61,5 %21,1 %-33,3 %-50,0 % 50,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-8,043,621,24-4,04-3,66 9,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste22,2 %26,7 %35,5 %33,3 %22,7 % 31,8%
Nettovelkaantumisaste (%)0 %-12,5 %- 109 %- 129 %-20,0 % 84,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %26,9 %24,4 %8,79 %5,81 %25,0 % 330,3%
Maksuvalmius
Quick ratio1,141,321,451,501,18 21,3%
Current ratio1,141,321,451,501,18 21,3%
Rahat ja rahavarat01,0012,09,001,00 88,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10510668,250,9108 112,2%
Nettokäyttöpääoma %3,85 %8,14 %9,89 %8,14 %4,69 % 42,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.