Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Ylänummen vesiosuuskunta

Y-tunnus 1468390-6 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1998

Ylänummen vesiosuuskunta (Y-tunnus: 1468390-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tavastila. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (8,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli -7,4 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 0,0 % ja ROE 0,0 %. Omavaraisuusaste oli 95,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 20,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
27,0 kEUR
+8,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-7,41 %
Ei vertailuvuotta
Nettovelka 2025
- 142 kEUR
-3,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
20,7
-2,6 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Aittokuja 3, Tavastila 49300
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
22.5.1998
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Aittokuja 3, Tavastila 49300
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Ylänummen vesiosuuskunta · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto24,022,026,025,027,0 8,0%
Bruttokate4,004,006,005,003,00 40,0%
Liiketulos (EBIT)1,001,0000-2,00-
Nettotulos1,001,00000-
Oma pääoma yhteensä119125128133137 3,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)125130133140145 3,6%
Nettovelka- 121- 128- 132- 137- 142 3,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,17 %4,55 %0 %0 %-7,41 %-
Kokonaispääoman tuotto (ROA)0,826 %0,784 %0 %0 %0 %-
Oman pääoman tuotto (ROE)0,866 %0,820 %0 %0 %0 %-
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)0,866 %0,820 %0 %0 %0 %-
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-9,60-10,3-11,8-12,1-14,6 20,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste95,2 %96,2 %95,5 %95,7 %95,1 % 0,6%
Nettovelkaantumisaste (%)- 102 %- 102 %- 103 %- 103 %- 104 % 1,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 479 %- 559 %- 485 %- 524 %- 500 % 4,6%
Maksuvalmius
Quick ratio20,826,022,223,320,7 11,2%
Current ratio20,826,022,223,320,7 11,2%
Rahat ja rahavarat121128132137142 3,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)45,633,214,014,613,5 7,5%
Nettokäyttöpääoma %496 %568 %488 %536 %511 % 4,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.