Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Steni Finland Oy

Y-tunnus 1447879-3 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa Perustettu 1998

Steni Finland Oy (Y-tunnus: 1447879-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vantaa. Yritys toimii toimialalla 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,4 mEUR (11,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 2,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,3 % ja ROE 26,0 %. Omavaraisuusaste oli 87,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 406 kEUR
-11,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
2,49 %
+0,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
377 kEUR
+21,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,52
+0,8 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Rahtitie 3, Vantaa 01530
Verkkosivu
www.steni.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
1.2.1998
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa
Sijainti
Rahtitie 3, Vantaa 01530
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Steni Finland Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 3561 7641 5261 5941 406 11,8%
Bruttokate535499506554562 1,4%
Liiketulos (EBIT)46,035,837,037,035,0 5,4%
Nettotulos36,029,435,036,033,0 8,3%
Oma pääoma yhteensä11,040,275,0111143 28,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)898678676662647 2,3%
Nettovelka146457411310377 21,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,95 %2,03 %2,42 %2,32 %2,49 % 7,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,36 %4,54 %8,27 %10,6 %8,25 % 22,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,7 %115 %60,8 %38,7 %26,0 % 32,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)7,52 %5,23 %9,27 %12,3 %9,66 % 21,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-7,99-42,2-30,5-29,2-24,8 15,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste48,5 %68,6 %73,9 %80,7 %87,7 % 8,7%
Nettovelkaantumisaste (%)1 327 %1 139 %548 %279 %264 % 5,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %12,1 %29,9 %31,8 %26,4 %32,5 % 23,1%
Maksuvalmius
Quick ratio1,762,431,031,772,52 42,4%
Current ratio1,943,172,023,212,89 10,0%
Rahat ja rahavarat60411011613248,0 63,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,311,416,021,540,0 86,0%
Nettokäyttöpääoma %18,4 %26,2 %11,9 %17,8 %10,7 % 39,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.