Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Color Invest Oy

Y-tunnus 1105505-8 64.99 Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta Perustettu 1997

Color Invest Oy (Y-tunnus: 1105505-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Hollola. Yritys toimii toimialalla 64.99 Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (19,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 99,3 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,9 % ja ROE 14,5 %. Omavaraisuusaste oli 90,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 58,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
136 kEUR
+19,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
99,3 %
+2,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 599 kEUR
+11,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
58,5
+21,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Televisiotie 2, Hollola 15860
Verkkosivu
www.specialcomponents.com/
Henkilöstö
5 (2025)
Perustettu
24.10.1997
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
64 Rahoituspalvelut pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Päätoimiala
64.99 Muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Sijainti
Televisiotie 2, Hollola 15860
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Color Invest Oy · 64 Rahoituspalvelut pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto59,011293,0114136 19,3%
Bruttokate59,0117218123144 17,1%
Liiketulos (EBIT)61,0104206110135 22,7%
Nettotulos100170332233293 25,8%
Oma pääoma yhteensä1 6841 7191 9131 9752 069 4,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 7652 0032 1762 2182 290 3,2%
Nettovelka- 19174,5178- 674- 599 11,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)103 %93,0 %221 %96,4 %99,3 % 3,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,52 %11,3 %17,7 %14,4 %14,9 % 3,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)5,87 %10,0 %18,3 %12,0 %14,5 % 20,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)6,57 %11,4 %18,0 %14,5 %15,0 % 3,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 109-76,64,89- 118-87,0 26,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste95,5 %85,8 %87,9 %89,1 %90,3 % 1,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-11,3 %4,33 %9,32 %-34,1 %-29,0 % 15,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 292 %97,4 %220 %- 575 %- 434 % 24,5%
Maksuvalmius
Quick ratio9,068,448,3037,458,5 56,4%
Current ratio9,068,448,3037,458,5 56,4%
Rahat ja rahavarat25117558,7898811 9,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)16112,617,07,240 100,0%
Nettokäyttöpääoma %319 %208 %306 %327 %332 % 1,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.