Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Tikalan Oy

Y-tunnus 1103667-4 20.15 Lannoitteiden ja typpiyhdisteiden valmistus Perustettu 1997

Tikalan Oy (Y-tunnus: 1103667-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kalmari. Yritys toimii toimialalla 20.15 Lannoitteiden ja typpiyhdisteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 10,6 mEUR (26,3 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,9 % (EBIT 0,7 mEUR) ja nettotulos 0,7 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,3 % ja ROE 14,1 %. Omavaraisuusaste oli 72,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
10 600 kEUR
+26,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,94 %
-1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-3 668 kEUR
-20,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,98
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kalmarintie 160, Kalmari 43270
Verkkosivu
www.tikalan.fi
Henkilöstö
15 (2025)
Perustettu
20.10.1997
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Päätoimiala
20.15 Lannoitteiden ja typpiyhdisteiden valmistus
Sijainti
Kalmarintie 160, Kalmari 43270
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Tikalan Oy · 20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 6745 9566 5548 39010 600 26,3%
Bruttokate3 7263 9313 9585 4636 203 13,5%
Liiketulos (EBIT)590582536703736 4,7%
Nettotulos471465474551660 19,8%
Oma pääoma yhteensä4 0454 1884 3284 5334 833 6,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6 4956 1486 2556 3126 679 5,8%
Nettovelka-1 942-1 974-2 216-3 035-3 668 20,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)8,84 %9,78 %8,18 %8,38 %6,94 % 17,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)10,8 %10,1 %11,0 %12,8 %14,3 % 11,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,9 %11,3 %11,1 %12,4 %14,1 % 13,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,4 %11,7 %12,8 %15,3 %17,8 % 16,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)5,38-52,9-84,264,389,8 39,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste62,3 %68,1 %69,2 %71,8 %72,4 % 0,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-48,0 %-47,1 %-51,2 %-66,9 %-75,9 % 13,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-14,1 %-20,8 %-19,0 %-23,2 %-21,2 % 8,6%
Maksuvalmius
Quick ratio3,023,563,013,102,98 3,9%
Current ratio3,454,283,743,593,31 7,8%
Rahat ja rahavarat3 3923 2013 1743 7244 091 9,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,414,326,219,014,0 26,3%
Nettokäyttöpääoma %14,1 %18,9 %34,1 %28,2 %27,8 % 1,4%