Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Peittaus Nikander Oy

Y-tunnus 1074892-8 25.51 Metallien pinnoitus Perustettu 1997

Peittaus Nikander Oy (Y-tunnus: 1074892-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Masku. Yritys toimii toimialalla 25.51 Metallien pinnoitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,6 mEUR (15,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 1,6 % ja ROE 2,7 %. Omavaraisuusaste oli 40,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli heikko (quick ratio: 0,2), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
558 kEUR
-15,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,23 %
-17,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
113 kEUR
-25,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,245
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Teollisuustie 6, Masku 21250
Verkkosivu
www.happopeittaus.fi
Henkilöstö
3 (2025)
Perustettu
4.2.1997
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.51 Metallien pinnoitus
Sijainti
Teollisuustie 6, Masku 21250
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Peittaus Nikander Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto441520622661558 15,6%
Bruttokate427469561544426 21,7%
Liiketulos (EBIT)90,012592,013618,0 86,8%
Nettotulos74,011475,01158,00 93,0%
Oma pääoma yhteensä8,00122197312290 7,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)1 2241 1741 1761 1421 041 8,8%
Nettovelka591391293152113 25,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)20,4 %24,0 %14,8 %20,6 %3,23 % 84,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,89 %10,4 %7,83 %11,7 %1,65 % 85,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,1 %175 %47,0 %45,2 %2,66 % 94,1%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,3 %20,4 %16,1 %23,6 %3,33 % 85,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)19,164,236,873,1-41,3 156,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste11,1 %21,3 %27,6 %38,5 %40,3 % 4,7%
Nettovelkaantumisaste (%)7 388 %320 %149 %48,7 %39,0 % 19,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %266 %189 %146 %106 %119 % 12,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,06760,1500,1820,2650,245 7,5%
Current ratio0,07430,1560,1930,2740,253 7,7%
Rahat ja rahavarat44,071,071,012883,0 35,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,7921,132,918,829,4 56,4%
Nettokäyttöpääoma %- 158 %- 110 %-90,7 %-69,6 %-83,0 % 19,3%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.