Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Taivasalla Oy

Y-tunnus 1064688-4 71.11 Arkkitehtipalvelut Perustettu 1996

Taivasalla Oy (Y-tunnus: 1064688-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Lahti. Yritys toimii toimialalla 71.11 Arkkitehtipalvelut. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (0,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 64,3 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 32,4 % ja ROE 30,4 %. Omavaraisuusaste oli 82,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,6), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
28,0 kEUR
0,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
64,3 %
+10,7 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-49,0 kEUR
-22,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,64
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hämeenkatu 23 B 24, Lahti 15110
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.9.1996
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Päätoimiala
71.11 Arkkitehtipalvelut
Sijainti
Hämeenkatu 23 B 24, Lahti 15110
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Taivasalla Oy · 71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto21,025,031,028,028,0 0,0%
Bruttokate23,026,031,027,028,0 3,7%
Liiketulos (EBIT)7,009,006,0015,018,0 20,0%
Nettotulos6,007,005,0012,014,0 16,7%
Oma pääoma yhteensä24,028,031,041,051,0 24,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)32,033,036,049,062,0 26,5%
Nettovelka-25,0-21,0-31,0-40,0-49,0 22,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)33,3 %36,0 %19,4 %53,6 %64,3 % 20,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)23,7 %27,7 %17,4 %35,3 %32,4 % 8,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,3 %26,9 %16,9 %33,3 %30,4 % 8,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,3 %35,3 %21,1 %42,9 %39,6 % 7,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)4,114,732,359,079,89 9,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste75,0 %82,4 %83,8 %82,0 %82,3 % 0,4%
Nettovelkaantumisaste (%)- 104 %-75,0 %- 100 %-97,6 %-96,1 % 1,5%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-81,0 %-60,0 %-80,6 %- 111 %- 136 % 22,5%
Maksuvalmius
Quick ratio4,005,506,005,445,64 3,7%
Current ratio4,005,506,005,445,64 3,7%
Rahat ja rahavarat25,021,031,040,049,0 22,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)86,913158,9104169 62,5%
Nettokäyttöpääoma %114 %108 %96,8 %143 %60,7 % 57,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.