Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

XS-Terre Oy

Y-tunnus 1062881-1 47.71 Vaatteiden vähittäiskauppa Perustettu 1996

XS-Terre Oy (Y-tunnus: 1062881-1) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Espoo. Yritys toimii toimialalla 47.71 Vaatteiden vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (38,7 % lasku). Liikevoittoprosentti oli -31,6 % (EBIT -0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tappiollinen: ROA -109,1 % ja ROE -171,4 %. Omavaraisuusaste oli 75,0 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
38,0 kEUR
-38,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
-31,6 %
-17,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1,00 kEUR
+92,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,00
+2,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Sysimaa 6, Espoo 02740
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.9.1996
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.71 Vaatteiden vähittäiskauppa
Sijainti
Sysimaa 6, Espoo 02740
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

XS-Terre Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto073,079,062,038,0 38,7%
Bruttokate77,073,079,062,038,0 38,7%
Liiketulos (EBIT)3,008,00-3,00-9,00-12,0 33,3%
Nettotulos4,008,00-3,00-9,00-12,0 33,3%
Oma pääoma yhteensä14,023,020,011,03,00 72,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)27,033,034,017,05,00 70,6%
Nettovelka-23,0-25,0-28,0-13,0-1,00 92,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %11,0 %-3,80 %-14,5 %-31,6 % 117,9%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)10,5 %26,7 %-8,96 %-35,3 %- 109 % 208,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)33,3 %43,2 %-14,0 %-58,1 %- 171 % 194,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)15,4 %44,4 %-14,3 %-58,1 %- 160 % 175,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,7306,68-5,18-10,9-13,0 19,3%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste51,9 %67,6 %58,8 %64,7 %75,0 % 15,9%
Nettovelkaantumisaste (%)- 164 %- 109 %- 140 %- 118 %-33,3 % 71,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %-19,2 %-17,7 %-11,3 %0 % 100,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,083,002,432,835,00 76,7%
Current ratio2,083,002,432,835,00 76,7%
Rahat ja rahavarat23,025,028,013,01,00 92,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)025,023,111,828,8 144,1%
Nettokäyttöpääoma %0 %30,1 %25,3 %17,7 %10,5 % 40,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.