Junnu Neon Oy
Junnu Neon Oy (Y-tunnus: 1052846-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Porvoo. Yritys toimii toimialalla 27.40 Valaistuslaitteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,2 mEUR (30,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 13,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.
Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,9 % ja ROE 9,8 %. Omavaraisuusaste oli 67,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.
Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,2), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.
Perustiedot
- Osoite
- Mestarintie 27, Porvoo 06150
- Verkkosivu
- www.junnuneon.fi
- Henkilöstö
- 1 (2025)
- Perustettu
- 1.6.1996
- Yritysmuoto
- OY
- Toimialaluokka
- 27 Sähkölaitteiden valmistus
- Päätoimiala
- 27.40 Valaistuslaitteiden valmistus
Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.
Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.
- 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
- 02 Luottorajasuositus
- 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
- 04 Toimialavertailu
Tärkeää tietoa ennen rekisteröitymistä
Automaattinen kuukausilaskutus on kehitteillä. Ominaisuus ei ole vielä käytössä järjestelmässämme, mutta on tulossa lähiaikoina. Saat palvelun heti käyttöösi rekisteröitymisen jälkeen, mutta laskutus hoidetaan toistaiseksi manuaalisesti sähköpostilaskulla.
Mitä rekisteröityminen tarkoittaa käytännössä
- Hinta on 50 € / kk (sis. ALV).
- Lasku lähetetään sähköpostitse rekisteröitymisen yhteydessä antamaasi osoitteeseen.
- Rekisteröitymällä sitoudut maksamaan kuukausittaisen 50 euron laskun.
- Tilaus on jatkuva ja jatkuu, kunnes peruutat sen.
- Tilauksen voi perua milloin tahansa lähettämällä sähköpostia osoitteeseen sales2026@valuatum.com. Peruutus astuu voimaan kuluvan laskutusjakson päätyttyä.
Painamalla alla olevaa painiketta vahvistat, että olet lukenut yllä olevat ehdot ja annat meille luvan veloittaa sinulta 50 €/kk laskulla.
Taloustiedot
Junnu Neon Oy · 27 Sähkölaitteiden valmistusTunnusluvut (kEUR)
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Δ YoY | Trendi | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volyymi | |||||||
| Liikevaihto | 236 | 285 | 274 | 286 | 198 | ↓ 30,8% | |
| Bruttokate | 105 | 110 | 138 | 133 | 105 | ↓ 21,1% | |
| Liiketulos (EBIT) | 23,0 | 33,0 | 45,0 | 51,0 | 27,0 | ↓ 47,1% | |
| Nettotulos | 23,0 | 26,0 | 30,0 | 33,0 | 16,0 | ↓ 51,5% | |
| Oma pääoma yhteensä | 93,0 | 112 | 133 | 155 | 171 | ↑ 10,3% | |
| Taseen loppusumma (vastaavaa) | 159 | 166 | 235 | 240 | 255 | ↑ 6,3% | |
| Nettovelka | 15,0 | 17,0 | 69,0 | 52,0 | 44,0 | ↓ 15,4% | |
| Kannattavuus | |||||||
| Liiketulos-% (EBIT-%) | 9,75 % | 11,6 % | 16,4 % | 17,8 % | 13,6 % | ↓ 23,6% | |
| Kokonaispääoman tuotto (ROA) | 16,1 % | 20,9 % | 22,9 % | 21,5 % | 10,9 % | ↓ 49,3% | |
| Oman pääoman tuotto (ROE) | 27,2 % | 25,4 % | 24,5 % | 22,9 % | 9,82 % | ↓ 57,1% | |
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) | 24,5 % | 27,6 % | 27,5 % | 24,9 % | 12,8 % | ↓ 48,6% | |
| Taloudellinen lisäarvo (EVA) | 11,8 | 15,3 | 23,9 | 21,9 | 1,73 | ↓ 92,1% | |
| Vakavaraisuus | |||||||
| Omavaraisuusaste | 58,1 % | 67,1 % | 56,4 % | 64,9 % | 67,1 % | ↑ 3,4% | |
| Nettovelkaantumisaste (%) | 16,1 % | 15,2 % | 51,9 % | 33,5 % | 25,7 % | ↓ 23,3% | |
| Suhteellinen nettovelkaantuneisuus % | 26,3 % | 17,2 % | 37,6 % | 29,4 % | 42,4 % | ↑ 44,2% | |
| Maksuvalmius | |||||||
| Quick ratio | 1,04 | 1,97 | 3,16 | 3,46 | 3,22 | ↓ 6,9% | |
| Current ratio | 1,26 | 2,16 | 3,23 | 3,54 | 3,29 | ↓ 7,1% | |
| Rahat ja rahavarat | 5,00 | 6,00 | 0 | 0 | 0 | - | |
| Pääoman käytön tehokkuus | |||||||
| Myyntisaamisten kiertoaika (pv) | 46,4 | 26,9 | 33,3 | 24,2 | 27,7 | ↑ 14,5% | |
| Nettokäyttöpääoma % | 5,08 % | 13,0 % | 35,0 % | 36,4 % | 56,6 % | ↑ 55,5% |
Toimialaverkosto
Saman toimialan yritykset
Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.