Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kummun Maanrakennus Oy

Y-tunnus 1033812-8 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 1996

Kummun Maanrakennus Oy (Y-tunnus: 1033812-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Niittylahti. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,1 mEUR (25,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 6,1 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,9 % ja ROE 15,7 %. Omavaraisuusaste oli 37,8 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,5), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 128 kEUR
+25,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,12 %
+0,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-34,0 kEUR
+49,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,540
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Kummuntie 399, Niittylahti 82220
Verkkosivu
www.kmroy.fi
Henkilöstö
7 (2025)
Perustettu
1.1.1996
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Kummuntie 399, Niittylahti 82220
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kummun Maanrakennus Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8551 1188838991 128 25,5%
Bruttokate523566451467627 34,3%
Liiketulos (EBIT)36,033,027,048,069,0 43,8%
Nettotulos23,019,014,028,040,0 42,9%
Oma pääoma yhteensä240240235244264 8,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)665691598569700 23,0%
Nettovelka- 100- 118-13,0-67,0-34,0 49,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,21 %2,95 %3,06 %5,34 %6,12 % 14,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)6,15 %4,87 %4,19 %8,40 %10,9 % 29,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)9,66 %7,92 %5,89 %11,7 %15,7 % 34,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)11,5 %11,1 %9,18 %17,1 %22,8 % 33,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-5,03-1,40-7,8511,627,7 138,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste36,1 %34,7 %39,3 %42,9 %37,8 % 11,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-41,7 %-49,2 %-5,53 %-27,5 %-12,9 % 53,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %32,0 %24,0 %34,2 %23,5 %31,2 % 32,8%
Maksuvalmius
Quick ratio1,090,9580,5120,5580,540 3,2%
Current ratio1,561,471,161,160,913 21,3%
Rahat ja rahavarat15118361,011483,0 27,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)12,84,907,445,6817,8 213,4%
Nettokäyttöpääoma %11,9 %9,84 %3,62 %4,12 %-2,04 % 149,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.