Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Teräshelmi Oy

Y-tunnus 1024531-9 25.53 Metallien työstö Perustettu 1995

Teräshelmi Oy (Y-tunnus: 1024531-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Forssa. Yritys toimii toimialalla 25.53 Metallien työstö. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,6 mEUR (56,1 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 37,2 % (EBIT 1,7 mEUR) ja nettotulos 1,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 31,4 % ja ROE 29,3 %. Omavaraisuusaste oli 85,5 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 551 kEUR
+56,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
37,2 %
+9,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 356 kEUR
-81,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,45
+1,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Valtaimenkuja 26, Forssa 30100
Verkkosivu
www.terashelmi.fi
Henkilöstö
9 (2025)
Perustettu
19.10.1995
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.53 Metallien työstö
Sijainti
Valtaimenkuja 26, Forssa 30100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Teräshelmi Oy · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5721 7692 0942 9164 551 56,1%
Bruttokate1 1641 2591 4351 8003 165 75,8%
Liiketulos (EBIT)4004916298131 695 108,5%
Nettotulos3293895096511 352 107,7%
Oma pääoma yhteensä2 9593 2173 5764 0575 160 27,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 5833 7174 1004 7626 038 26,8%
Nettovelka- 893-1 123-1 311-1 299-2 356 81,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,4 %27,8 %30,0 %27,9 %37,2 % 33,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,3 %13,5 %16,6 %18,6 %31,4 % 68,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)11,5 %12,6 %15,0 %17,1 %29,3 % 71,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)13,3 %14,7 %18,0 %20,8 %35,4 % 70,2%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)47,184,9177296962 225,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste82,7 %86,7 %87,3 %85,3 %85,5 % 0,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-30,2 %-34,9 %-36,7 %-32,0 %-45,7 % 42,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-35,5 %-48,2 %-45,6 %-24,1 %-37,9 % 57,3%
Maksuvalmius
Quick ratio3,835,104,733,054,45 45,9%
Current ratio3,865,144,803,124,53 45,2%
Rahat ja rahavarat1 1821 3511 4771 4072 602 84,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)65,963,379,071,033,1 53,4%
Nettokäyttöpääoma %28,1 %38,9 %43,3 %24,4 %39,9 % 63,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.