Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Betker Oy

Y-tunnus 1003246-0 23.20 Tulenkestävien keraamisten tuotteiden valmistus Perustettu 1995

Betker Oy (Y-tunnus: 1003246-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ylivieska. Yritys toimii toimialalla 23.20 Tulenkestävien keraamisten tuotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 18,2 mEUR (12,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 19,6 % (EBIT 3,6 mEUR) ja nettotulos 2,8 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 18,6 % ja ROE 21,0 %. Omavaraisuusaste oli 61,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
18 169 kEUR
+12,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
19,6 %
+0,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
5 535 kEUR
+857 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,75
-0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Puuhkalantie 3, Ylivieska 84100
Verkkosivu
www.betker.fi
Henkilöstö
36 (2025)
Perustettu
25.4.1995
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
23 Muiden ei-metallisten mineraalituotteiden valmistus
Päätoimiala
23.20 Tulenkestävien keraamisten tuotteiden valmistus
Sijainti
Puuhkalantie 3, Ylivieska 84100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Betker Oy · 23 Muiden ei-metallisten mineraalituotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto15 07315 61516 28916 22518 169 12,0%
Bruttokate7 4437 1927 5647 7878 696 11,7%
Liiketulos (EBIT)3 5532 8392 9863 0843 554 15,2%
Nettotulos2 9102 3182 3832 4832 787 12,2%
Oma pääoma yhteensä10 86311 29111 97312 75413 840 8,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)12 89014 60014 79415 63123 161 48,2%
Nettovelka- 327- 186- 857- 7315 535 857,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)23,6 %18,2 %18,3 %19,0 %19,6 % 3,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)28,9 %20,9 %20,7 %20,6 %18,6 % 9,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)28,6 %20,9 %20,5 %20,1 %21,0 % 4,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,3 %24,7 %25,0 %24,6 %21,5 % 12,6%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1 8471 2011 2631 3091 602 22,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste87,2 %79,8 %83,6 %84,4 %61,8 % 26,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-3,01 %-1,65 %-7,16 %-5,73 %40,0 % 798,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %8,74 %15,6 %9,66 %10,6 %46,2 % 335,8%
Maksuvalmius
Quick ratio3,051,622,142,211,75 20,8%
Current ratio5,213,574,154,213,12 25,9%
Rahat ja rahavarat327519857731465 36,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)10989,393,4100115 15,0%
Nettokäyttöpääoma %45,9 %47,3 %47,0 %48,4 %45,0 % 7,0%