Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

JLX Industry Oy

Y-tunnus 0982386-3 13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus Perustettu 1994

JLX Industry Oy (Y-tunnus: 0982386-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Rauma. Yritys toimii toimialalla 13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 3,7 mEUR (18,9 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 8,1 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,9 % ja ROE 9,2 %. Omavaraisuusaste oli 85,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 4,3), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
3 685 kEUR
-18,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
8,11 %
-8,2 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-1 525 kEUR
-12,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
4,26
-0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Teerentarhantie 4, Rauma 26510
Verkkosivu
www.jlx.fi
Henkilöstö
25 (2025)
Perustettu
1.10.1994
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
13 Tekstiilien valmistus
Päätoimiala
13.99 Muualla luokittelematon muiden tekstiilituotteiden valmistus
Sijainti
Teerentarhantie 4, Rauma 26510
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

JLX Industry Oy · 13 Tekstiilien valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 8584 2154 5144 5463 685 18,9%
Bruttokate2 1302 3662 5732 7522 129 22,6%
Liiketulos (EBIT)705681640740299 59,6%
Nettotulos565545516606245 59,6%
Oma pääoma yhteensä2 2962 4492 4922 7242 595 4,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 8013 0353 0493 1213 049 2,3%
Nettovelka-1 269-1 311-1 151-1 353-1 525 12,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)18,3 %16,2 %14,2 %16,3 %8,11 % 50,2%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)27,0 %23,4 %21,2 %24,6 %9,92 % 59,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)25,9 %23,0 %20,9 %23,2 %9,21 % 60,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)32,4 %28,7 %26,1 %29,1 %11,5 % 60,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)369328280356-18,3 105,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste81,9 %80,7 %81,7 %87,3 %85,1 % 2,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-55,3 %-53,5 %-46,2 %-49,7 %-58,8 % 18,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-19,8 %-17,2 %-13,2 %-21,0 %-29,1 % 38,6%
Maksuvalmius
Quick ratio3,352,923,104,644,26 8,2%
Current ratio4,213,923,915,785,16 10,7%
Rahat ja rahavarat1 2691 3111 1511 3531 525 12,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)40,033,938,823,138,1 64,9%
Nettokäyttöpääoma %42,1 %40,5 %35,9 %41,8 %51,3 % 22,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.