Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Palveluasema Lötjöset Oy

Y-tunnus 0963393-9 47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa Perustettu 1994

Palveluasema Lötjöset Oy (Y-tunnus: 0963393-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Punkaharju. Yritys toimii toimialalla 47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 3,3 mEUR (3,8 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 1,9 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,1 % ja ROE 8,4 %. Omavaraisuusaste oli 85,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
3 345 kEUR
-3,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
1,94 %
-1,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 295 kEUR
-10,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,01
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Oikotie 5, Punkaharju 58500
Verkkosivu
m.shellasemat.fi
Henkilöstö
6 (2025)
Perustettu
1.4.1994
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa
Sijainti
Oikotie 5, Punkaharju 58500
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Palveluasema Lötjöset Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 3364 2794 1943 4773 345 3,8%
Bruttokate539560565507495 2,4%
Liiketulos (EBIT)69,013313710765,0 39,3%
Nettotulos54,010610986,052,0 39,5%
Oma pääoma yhteensä436507575615618 0,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)541631676703719 2,3%
Nettovelka-92,0- 202- 298- 268- 295 10,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)2,07 %3,11 %3,27 %3,08 %1,94 % 37,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,9 %22,7 %21,1 %15,7 %9,14 % 41,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)12,7 %22,5 %20,1 %14,5 %8,43 % 41,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)16,3 %28,3 %25,5 %18,1 %10,6 % 41,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)15,565,662,030,6-6,18 120,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste80,4 %80,2 %85,2 %87,5 %85,8 % 1,9%
Nettovelkaantumisaste (%)-21,1 %-39,8 %-51,8 %-43,6 %-47,7 % 9,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0,420 %-1,80 %-4,72 %-5,18 %-5,77 % 11,4%
Maksuvalmius
Quick ratio1,001,703,083,233,01 6,8%
Current ratio2,342,703,934,414,04 8,4%
Rahat ja rahavarat92,0202298268295 10,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0,4380,3410,2610,2100,109 48,1%
Nettokäyttöpääoma %4,26 %4,98 %6,99 %8,63 %9,27 % 7,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.