Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Viestra Oy

Y-tunnus 0955545-9 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 1994

Viestra Oy (Y-tunnus: 0955545-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Reijola. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,2 mEUR (0,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 20,1 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 23,2 % ja ROE 23,4 %. Omavaraisuusaste oli 83,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 229 kEUR
+0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
20,1 %
-2,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 558 kEUR
+31,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
2,67
0,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tempontie 5, Reijola 80330
Verkkosivu
www.viestra.fi
Henkilöstö
15 (2025)
Perustettu
2.2.1994
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Tempontie 5, Reijola 80330
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Viestra Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 5851 7111 4892 2112 229 0,8%
Bruttokate1 1209749131 4411 467 1,8%
Liiketulos (EBIT)49,860,0-22,0496449 9,5%
Nettotulos30,5117-40,0375358 4,5%
Oma pääoma yhteensä1 2421 2591 1181 4041 650 17,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)2 0532 1611 6611 9111 978 3,5%
Nettovelka-3,75261- 423- 817- 558 31,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,14 %3,51 %-1,48 %22,4 %20,1 % 10,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)2,38 %7,40 %-1,15 %27,8 %23,2 % 16,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)2,38 %9,36 %-3,37 %29,7 %23,4 % 21,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)2,74 %8,83 %-1,51 %39,3 %29,5 % 24,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 144- 115- 193299226 24,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste60,5 %58,2 %67,3 %73,5 %83,3 % 13,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-0,302 %20,7 %-37,8 %-58,2 %-33,8 % 41,9%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %20,2 %36,1 %8,13 %-14,1 %-10,2 % 27,7%
Maksuvalmius
Quick ratio2,642,242,732,682,67 0,4%
Current ratio2,893,093,443,062,87 6,2%
Rahat ja rahavarat492286423817558 31,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)43,291,169,457,650,3 12,7%
Nettokäyttöpääoma %34,2 %43,5 %40,8 %39,5 %27,6 % 30,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.