Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

PM-Juomatukku Oy

Y-tunnus 0943239-5 46.17 Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan agentuuritoiminta Perustettu 1993

PM-Juomatukku Oy (Y-tunnus: 0943239-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Tampere. Yritys toimii toimialalla 46.17 Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan agentuuritoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 8,6 mEUR (1,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 9,3 % (EBIT 0,8 mEUR) ja nettotulos 0,9 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 21,4 % ja ROE 23,0 %. Omavaraisuusaste oli 78,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
8 561 kEUR
-1,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
9,25 %
-4,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-2 325 kEUR
-7,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,13
+1,0 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Lumpeenkatu 4, Tampere 33900
Verkkosivu
www.pm-juomatukku.fi
Henkilöstö
11 (2025)
Perustettu
14.10.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.17 Elintarvikkeiden, juomien ja tupakan agentuuritoiminta
Sijainti
Lumpeenkatu 4, Tampere 33900
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

PM-Juomatukku Oy · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto5 5758 2249 1258 6978 561 1,6%
Bruttokate1 9852 5362 7042 6602 566 3,5%
Liiketulos (EBIT)8121 1351 2291 226792 35,4%
Nettotulos656813930901936 3,9%
Oma pääoma yhteensä3 2463 3733 6183 8334 293 12,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)4 2914 6705 0725 3785 447 1,3%
Nettovelka-1 422-2 074-1 231-2 164-2 325 7,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,6 %13,8 %13,5 %14,1 %9,25 % 34,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)21,0 %23,3 %24,3 %22,1 %21,4 % 3,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)20,1 %24,6 %26,6 %24,2 %23,0 % 5,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)25,8 %31,5 %33,9 %31,0 %28,5 % 8,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)328578647617278 54,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste75,6 %72,3 %71,3 %71,3 %78,8 % 10,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-43,8 %-61,5 %-34,0 %-56,5 %-54,2 % 4,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-6,74 %-9,47 %2,43 %-7,14 %-13,7 % 91,9%
Maksuvalmius
Quick ratio1,981,961,882,143,13 46,3%
Current ratio2,742,682,622,784,02 44,6%
Rahat ja rahavarat1 4222 0741 2312 1642 325 7,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)29,68,9739,647,453,6 13,1%
Nettokäyttöpääoma %32,6 %26,5 %25,9 %31,6 %40,7 % 28,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.