Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kärkölän Sora Oy

Y-tunnus 0940206-5 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt Perustettu 1993

Kärkölän Sora Oy (Y-tunnus: 0940206-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Järvelä. Yritys toimii toimialalla 43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (8,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 67,9 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,1 % ja ROE 8,7 %. Omavaraisuusaste oli 96,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 10,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
56,0 kEUR
-8,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
67,9 %
-5,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 102 kEUR
-5,2 % vs. 2024
Quick ratio 2025
10,0
-0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Koukunmaa, Järvelä 16600
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
29.9.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.12 Rakennuspaikan valmistelutyöt
Sijainti
Koukunmaa, Järvelä 16600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kärkölän Sora Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto94,069,075,061,056,0 8,2%
Bruttokate86,055,072,058,046,0 20,7%
Liiketulos (EBIT)80,048,065,045,038,0 15,6%
Nettotulos61,036,050,035,029,0 17,1%
Oma pääoma yhteensä271290318330333 0,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)348338341339344 1,5%
Nettovelka-21,0-39,0-71,0-97,0- 102 5,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)85,1 %69,6 %86,7 %73,8 %67,9 % 8,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)22,7 %14,0 %19,1 %13,2 %11,1 % 15,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)24,6 %12,8 %16,4 %10,8 %8,75 % 19,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)25,0 %14,6 %19,8 %13,7 %11,5 % 16,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)35,37,0921,64,36-0,607 113,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste77,9 %86,1 %93,3 %97,1 %96,8 % 0,3%
Nettovelkaantumisaste (%)-7,75 %-13,4 %-22,3 %-29,4 %-30,6 % 4,1%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-4,26 %-40,6 %-80,0 %- 143 %- 163 % 14,0%
Maksuvalmius
Quick ratio2,322,514,1310,210,0 2,0%
Current ratio2,322,514,1310,210,0 2,0%
Rahat ja rahavarat81,075,083,097,0102 5,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)54,437,043,829,919,6 34,4%
Nettokäyttöpääoma %57,4 %76,8 %96,0 %151 %177 % 17,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.