Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Iin Energia Oy

Y-tunnus 0919015-4 35.14 Sähkön jakelu Perustettu 1993

Iin Energia Oy (Y-tunnus: 0919015-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Ii. Yritys toimii toimialalla 35.14 Sähkön jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 6,8 mEUR (9,0 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 6,1 % (EBIT 0,4 mEUR) ja nettotulos 0,3 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 2,9 % ja ROE 4,3 %. Omavaraisuusaste oli 63,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
6 795 kEUR
-9,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
6,11 %
+7,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
3 506 kEUR
-13,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,77
-1,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Paloasemantie 13, Ii 91100
Verkkosivu
www.iinenergia.fi
Henkilöstö
15 (2025)
Perustettu
1.1.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelut
Päätoimiala
35.14 Sähkön jakelu
Sijainti
Paloasemantie 13, Ii 91100
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Iin Energia Oy · 35 Sähkö-, kaasu-, lämpö- ja jäähdytyspalvelut
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto6 3127 1648 3747 4686 795 9,0%
Bruttokate2 5601 5297 1462 5813 981 54,2%
Liiketulos (EBIT)- 188-1 5834 071-69,0415 701,4%
Nettotulos- 120-1 3094 213240341 42,1%
Oma pääoma yhteensä4 7823 4737 4677 7078 049 4,4%
Taseen loppusumma (vastaavaa)22 55722 29318 77218 81320 011 6,4%
Nettovelka8 1468 2842 8554 0353 506 13,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-2,98 %-22,1 %48,6 %-0,924 %6,11 % 761,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-0,733 %-6,46 %23,1 %0,825 %2,93 % 255,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)-2,48 %-31,7 %77,0 %3,16 %4,33 % 37,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-0,824 %-7,74 %27,2 %0,892 %3,20 % 258,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-2 112-3 4471 796-1 677-1 333 20,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste44,3 %37,6 %64,3 %65,5 %63,2 % 3,5%
Nettovelkaantumisaste (%)170 %239 %38,2 %52,4 %43,6 % 16,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %174 %179 %53,6 %70,3 %82,4 % 17,2%
Maksuvalmius
Quick ratio1,120,7093,063,071,77 42,3%
Current ratio1,120,7093,063,071,77 42,3%
Rahat ja rahavarat1 5541 0982 2091 2461 766 41,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)79,991,364,778,875,4 4,3%
Nettokäyttöpääoma %5,56 %-18,4 %40,1 %33,7 %23,8 % 29,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.