Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

H. Ansas Oy

Y-tunnus 0916564-5 70.10 Pääkonttorien toiminta Perustettu 1993

H. Ansas Oy (Y-tunnus: 0916564-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Turku. Yritys toimii toimialalla 70.10 Pääkonttorien toiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,1 mEUR (11,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 12,6 % (EBIT 0,5 mEUR) ja nettotulos 0,4 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 9,8 % ja ROE 15,0 %. Omavaraisuusaste oli 46,4 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,7), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 103 kEUR
-11,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,6 %
+6,9 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
1 546 kEUR
-11,4 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,651
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Auringonkehrä 13, Turku 20900
Henkilöstö
11 (2025)
Perustettu
9.2.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
70 Pääkonttorien toiminta ja liikkeenjohdon konsultointi
Päätoimiala
70.10 Pääkonttorien toiminta
Sijainti
Auringonkehrä 13, Turku 20900
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

H. Ansas Oy · 70 Pääkonttorien toiminta ja liikkeenjohdon konsultointi
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 0955 2005 6794 6224 103 11,2%
Bruttokate2 0073 6023 8442 8692 545 11,3%
Liiketulos (EBIT)439867714263518 97,0%
Nettotulos512535485114365 220,2%
Oma pääoma yhteensä2 2622 5442 6492 3612 487 5,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)6 1486 1845 9185 1945 364 3,3%
Nettovelka1 9301 5451 5371 7451 546 11,4%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)21,0 %16,7 %12,6 %5,70 %12,6 % 121,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,4 %14,1 %11,9 %4,76 %9,76 % 105,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)24,2 %22,3 %18,7 %4,54 %15,0 % 230,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,9 %16,4 %14,2 %5,72 %11,9 % 108,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 22813660,6- 2568,03 103,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste39,3 %41,2 %44,8 %45,5 %46,4 % 2,0%
Nettovelkaantumisaste (%)85,3 %60,7 %58,0 %73,9 %62,2 % 15,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %127 %49,8 %44,4 %56,4 %62,9 % 11,5%
Maksuvalmius
Quick ratio1,331,100,9050,4000,651 62,7%
Current ratio1,401,170,9860,5110,744 45,6%
Rahat ja rahavarat1 2331 042745224297 32,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)7,130000-
Nettokäyttöpääoma %18,9 %3,50 %-0,245 %-9,14 %-6,45 % 29,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.