Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Rakennus & Muuraus Tyyskä Oy

Y-tunnus 0916139-6 41.00 Talonrakentaminen Perustettu 1993

Rakennus & Muuraus Tyyskä Oy (Y-tunnus: 0916139-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kutajärvi. Yritys toimii toimialalla 41.00 Talonrakentaminen. Vuonna 2024 liikevaihto oli 0,1 mEUR (13,2 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 7,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,0 % ja ROE 25,0 %. Omavaraisuusaste oli 69,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 2,5), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2024
79,0 kEUR
-13,2 % vs. 2023
Liiketulos-% (EBIT-%) 2024
7,59 %
+21,9 %-yks. vs. 2023
Nettovelka 2024
-11,0 kEUR
-22,2 % vs. 2023
Quick ratio 2024
2,50
+0,8 vs. 2023

Perustiedot

Osoite
Hersalantie 363, Kutajärvi 16730
Henkilöstö
2 (2024)
Perustettu
1.1.1993
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
41 Talonrakentaminen
Päätoimiala
41.00 Talonrakentaminen
Sijainti
Hersalantie 363, Kutajärvi 16730
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Rakennus & Muuraus Tyyskä Oy · 41 Talonrakentaminen
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2024
20202021202220232024Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto13616017891,079,0 13,2%
Bruttokate82,011210956,059,0 5,4%
Liiketulos (EBIT)-28,018,216,0-13,06,00 146,2%
Nettotulos-29,017,316,0-14,05,00 135,7%
Oma pääoma yhteensä3,0019,334,017,023,0 35,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)35,034,443,028,032,0 14,3%
Nettovelka4,001,94-10,0-9,00-11,0 22,2%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-20,6 %11,4 %8,99 %-14,3 %7,59 % 153,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-51,4 %52,4 %41,3 %-36,6 %20,0 % 154,6%
Oman pääoman tuotto (ROE)- 157 %155 %60,0 %-54,9 %25,0 % 145,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-90,3 %102 %55,5 %-51,0 %30,8 % 160,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-32,717,012,8-16,24,39 127,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste8,33 %56,2 %79,1 %60,7 %69,7 % 14,8%
Nettovelkaantumisaste (%)133 %10,0 %-29,4 %-52,9 %-47,8 % 9,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %19,9 %7,91 %-0,562 %2,20 %-1,27 % 157,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,5521,283,331,732,50 44,5%
Current ratio0,5521,283,331,732,50 44,5%
Rahat ja rahavarat6,002,4010,09,0011,0 22,2%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)16,119,732,812,013,9 15,8%
Nettokäyttöpääoma %-9,56 %2,60 %11,8 %8,79 %19,0 % 116,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.