Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Oy Scansolo Ab

Y-tunnus 0907510-5 25.51 Metallien pinnoitus Perustettu 1992

Oy Scansolo Ab (Y-tunnus: 0907510-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vöyri. Yritys toimii toimialalla 25.51 Metallien pinnoitus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 4,1 mEUR (4,5 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 7,5 % (EBIT 0,3 mEUR) ja nettotulos 0,2 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 10,1 % ja ROE 10,7 %. Omavaraisuusaste oli 69,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
4 145 kEUR
+4,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
7,45 %
+0,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
459 kEUR
+35,0 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,44
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Södra vägen 4, Vöyri 66600
Verkkosivu
www.scansolo.fi
Henkilöstö
20 (2025)
Perustettu
12.11.1992
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Päätoimiala
25.51 Metallien pinnoitus
Sijainti
Södra vägen 4, Vöyri 66600
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Oy Scansolo Ab · 25 Metallituotteiden valmistus pois lukien koneet ja laitteet
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto3 3004 2793 8623 9674 145 4,5%
Bruttokate1 8782 4952 1952 3582 504 6,2%
Liiketulos (EBIT)41,036864,0273309 13,2%
Nettotulos29,027542,0209231 10,5%
Oma pääoma yhteensä2 1122 2192 0852 1272 188 2,9%
Taseen loppusumma (vastaavaa)3 0873 2232 8202 9793 130 5,1%
Nettovelka600456283340459 35,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)1,24 %8,60 %1,66 %6,88 %7,45 % 8,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)1,49 %11,7 %2,12 %9,42 %10,1 % 7,2%
Oman pääoman tuotto (ROE)1,33 %12,7 %1,95 %9,92 %10,7 % 7,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)1,69 %13,6 %2,52 %11,3 %12,1 % 7,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)- 18226,9- 2020,5266,86 1204,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste68,5 %69,0 %73,9 %71,4 %69,9 % 2,1%
Nettovelkaantumisaste (%)28,4 %20,5 %13,6 %16,0 %21,0 % 31,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %29,5 %22,5 %19,0 %21,5 %22,8 % 6,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,531,521,611,531,44 5,9%
Current ratio2,302,442,822,592,45 5,4%
Rahat ja rahavarat040,01,001,000 100,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)140117106113116 2,7%
Nettokäyttöpääoma %37,2 %32,6 %33,8 %33,0 %32,5 % 1,5%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.