Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Mahro Oy

Y-tunnus 0905313-3 43.24 Muu rakennusasennus Perustettu 1992

Mahro Oy (Y-tunnus: 0905313-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kulloo. Yritys toimii toimialalla 43.24 Muu rakennusasennus. Vuonna 2024 liikevaihto oli 7,3 mEUR (54,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 13,0 % (EBIT 1,0 mEUR) ja nettotulos 0,8 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 8,1 % ja ROE 8,1 %. Omavaraisuusaste oli 84,7 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2024
7 312 kEUR
-54,3 % vs. 2023
Liiketulos-% (EBIT-%) 2024
13,0 %
-17,7 %-yks. vs. 2023
Nettovelka 2024
-1 526 kEUR
-162 % vs. 2023
Quick ratio 2024
3,78
+1,9 vs. 2023

Perustiedot

Osoite
Nybyntie 12, Kulloo 06850
Verkkosivu
www.mahro.fi
Henkilöstö
36 (2024)
Perustettu
1.10.1992
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.24 Muu rakennusasennus
Sijainti
Nybyntie 12, Kulloo 06850
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Mahro Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2024
20202021202220232024Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto10 1803 2669 44216 0087 312 54,3%
Bruttokate8 4293 0828 49113 4066 550 51,1%
Liiketulos (EBIT)2 271- 2701 8904 922953 80,6%
Nettotulos2 016- 1091 6484 061847 79,1%
Oma pääoma yhteensä7 6496 6947 74210 78810 236 5,1%
Taseen loppusumma (vastaavaa)11 4207 5169 56117 82112 089 32,2%
Nettovelka- 649-1 649- 7682 460-1 526 162,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)22,3 %-8,27 %20,0 %30,7 %13,0 % 57,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)26,4 %-0,961 %23,6 %37,4 %8,05 % 78,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)29,0 %-1,52 %22,8 %43,8 %8,06 % 81,6%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)33,6 %-1,19 %27,9 %48,7 %10,2 % 79,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)1 135-1 0849403 195- 514 116,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste67,0 %89,1 %81,0 %60,5 %84,7 % 40,0%
Nettovelkaantumisaste (%)-8,48 %-24,6 %-9,92 %22,8 %-14,9 % 165,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %21,3 %-25,4 %11,1 %43,4 %4,47 % 89,7%
Maksuvalmius
Quick ratio3,783,872,761,883,78 101,1%
Current ratio3,783,872,761,883,78 101,1%
Rahat ja rahavarat1 6051 64976878,01 526 1856,4%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)319148157294271 7,8%
Nettokäyttöpääoma %61,0 %72,1 %33,8 %38,6 %70,4 % 82,4%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.