Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

PSA Consulting Oy

Y-tunnus 0896288-8 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi Perustettu 1991

PSA Consulting Oy (Y-tunnus: 0896288-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Siilinjärvi. Yritys toimii toimialalla 71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR. Liikevoittoprosentti oli 3,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 1,3 % ja ROE 1,4 %. Omavaraisuusaste oli 88,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 8,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
98,0 kEUR
Ei vertailuvuotta
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,06 %
Ei vertailuvuotta
Nettovelka 2025
- 149 kEUR
-14800 % vs. 2024
Quick ratio 2025
8,39
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Pöljänsalmentie 225 A 1, Siilinjärvi 71800
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1991
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Päätoimiala
71.12 Insinööripalvelut ja niihin liittyvä tekninen konsultointi
Sijainti
Pöljänsalmentie 225 A 1, Siilinjärvi 71800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

PSA Consulting Oy · 71 Arkkitehti- ja insinööripalvelut; tekninen testaus ja analysointi
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto255197224098,0-
Bruttokate255197224098,0-
Liiketulos (EBIT)65,0123109-2,003,00 250,0%
Nettotulos52,013187,0-6,003,00 150,0%
Oma pääoma yhteensä9,00139228222207 6,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)51,0151289220235 6,8%
Nettovelka-27,0- 113-15,0-1,00- 149 14800,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)25,5 %62,3 %48,7 %0 %3,06 %-
Kokonaispääoman tuotto (ROA)62,3 %121 %49,5 %-0,786 %1,32 % 267,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)133 %177 %47,3 %-2,67 %1,40 % 152,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)83,0 %167 %59,5 %-0,895 %1,41 % 257,5%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)37,713173,8-23,6-18,0 23,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste17,3 %92,2 %78,6 %100 %88,1 % 11,9%
Nettovelkaantumisaste (%)- 300 %-81,0 %-6,58 %-0,450 %-72,0 % 15900,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %6,27 %-51,4 %21,0 %0 %- 123 %-
Maksuvalmius
Quick ratio1,1912,94,6608,39-
Current ratio1,1912,94,6608,39-
Rahat ja rahavarat27,011315,01,00149 14800,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,336,137,5085,7-
Nettokäyttöpääoma %3,14 %70,7 %101 %0 %211 %-

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.