Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Pekari Foods Oy

Y-tunnus 0895484-5 10.84 Mausteiden ja maustekastikkeiden valmistus Perustettu 1992

Pekari Foods Oy (Y-tunnus: 0895484-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Hyvinkää. Yritys toimii toimialalla 10.84 Mausteiden ja maustekastikkeiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (8,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 17,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 36,0 % ja ROE 88,2 %. Omavaraisuusaste oli 42,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
100 kEUR
-8,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,0 %
+1,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
20,0 kEUR
-37,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,79
+0,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Hangontie 37 B 8, Hyvinkää 05840
Verkkosivu
www.pekarinsinappi.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1992
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
10 Elintarvikkeiden valmistus
Päätoimiala
10.84 Mausteiden ja maustekastikkeiden valmistus
Sijainti
Hangontie 37 B 8, Hyvinkää 05840
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Pekari Foods Oy · 10 Elintarvikkeiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto81,084,072,0109100 8,3%
Bruttokate35,039,025,052,050,0 3,8%
Liiketulos (EBIT)-15,0-20,0-10,017,017,0 0,0%
Nettotulos-16,0-21,0-13,014,015,0 7,1%
Oma pääoma yhteensä5,004,505,0013,021,0 61,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)70,065,059,051,049,0 3,9%
Nettovelka31,027,045,032,020,0 37,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-18,5 %-23,8 %-13,9 %15,6 %17,0 % 9,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-20,4 %-29,6 %-16,1 %30,9 %36,0 % 16,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)- 291 %- 442 %- 274 %156 %88,2 % 43,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-43,5 %-53,3 %-22,5 %33,3 %38,3 % 15,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-17,7-23,8-13,111,912,6 5,9%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste7,25 %7,09 %8,62 %25,5 %42,9 % 68,2%
Nettovelkaantumisaste (%)620 %600 %900 %246 %95,2 % 61,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %74,1 %69,0 %68,1 %33,0 %22,0 % 33,3%
Maksuvalmius
Quick ratio0,6570,5412,091,291,79 38,8%
Current ratio1,140,9733,181,822,43 33,5%
Rahat ja rahavarat4,001,004,002,006,00 200,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)49,647,855,840,240,1 0,2%
Nettokäyttöpääoma %6,17 %-1,19 %33,3 %12,8 %20,0 % 56,2%