Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Koutaniemen vesiosuuskunta

Y-tunnus 0878022-4 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu Perustettu 1992

Koutaniemen vesiosuuskunta (Y-tunnus: 0878022-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kajaani. Yritys toimii toimialalla 36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (35,7 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 0,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 0,0 % ja ROE 0,0 %. Omavaraisuusaste oli 94,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 5,8), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
19,0 kEUR
+35,7 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2024
-28,6 %
Ei vertailuvuotta
Nettovelka 2025
-18,0 kEUR
+21,7 % vs. 2024
Quick ratio 2025
5,75
-2,9 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Leppäkertuntie 6, Kajaani 87800
Perustettu
4.3.1992
Yritysmuoto
OK
Toimialaluokka
36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Päätoimiala
36.00 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Sijainti
Leppäkertuntie 6, Kajaani 87800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Koutaniemen vesiosuuskunta · 36 Vedenhankinta, puhdistus ja jakelu
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto14,015,015,014,019,0 35,7%
Bruttokate1,001,004,006,0013,0 116,7%
Liiketulos (EBIT)-4,00-9,00-1,00-4,000 100,0%
Nettotulos-4,00-9,00-1,00-4,000 100,0%
Oma pääoma yhteensä74,067,068,064,065,0 1,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)78,072,071,067,069,0 3,0%
Nettovelka-31,0-27,0-28,0-23,0-18,0 21,7%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)-28,6 %-60,0 %-6,67 %-28,6 %0 % 100,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)-5,23 %-12,0 %-1,40 %-5,80 %0 % 100,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)-5,44 %-12,8 %-1,48 %-6,06 %0 % 100,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)-5,41 %-12,5 %-1,46 %-6,06 %0 % 100,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-10,9-16,0-7,34-10,4-6,05 41,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste96,1 %95,7 %95,8 %95,5 %94,2 % 1,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-41,9 %-40,3 %-41,2 %-35,9 %-27,7 % 22,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 200 %- 160 %- 167 %- 143 %-73,7 % 48,5%
Maksuvalmius
Quick ratio10,39,009,338,675,75 33,7%
Current ratio10,39,009,338,675,75 33,7%
Rahat ja rahavarat31,027,028,023,018,0 21,7%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)000019,2-
Nettokäyttöpääoma %200 %160 %167 %164 %100 % 39,0%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.