Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Aurex Oy

Y-tunnus 0876199-8 17.11 Massan valmistus Perustettu 1992

Aurex Oy (Y-tunnus: 0876199-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Länsi-Aure. Yritys toimii toimialalla 17.11 Massan valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (6,5 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 17,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos -0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 0,9 % ja ROE -0,3 %. Omavaraisuusaste oli 48,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
100 kEUR
-6,5 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
17,0 %
-6,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 697 kEUR
-0,1 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,89
-0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Länsi-Aureentie 679, Länsi-Aure 34530
Verkkosivu
www.aurex.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.1.1992
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
17 Paperin, paperi- ja kartonkituotteiden valmistus
Päätoimiala
17.11 Massan valmistus
Sijainti
Länsi-Aureentie 679, Länsi-Aure 34530
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Aurex Oy · 17 Paperin, paperi- ja kartonkituotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto11810479,0107100 6,5%
Bruttokate10010478,010596,0 8,6%
Liiketulos (EBIT)27,037,029,025,017,0 32,0%
Nettotulos35,040,035,043,0-1,00 102,3%
Oma pääoma yhteensä360371377390358 8,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)632682670745744 0,1%
Nettovelka- 611- 653- 655- 696- 697 0,1%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)22,9 %35,6 %36,7 %23,4 %17,0 % 27,4%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)7,25 %7,76 %6,66 %7,77 %0,940 % 87,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)9,80 %10,9 %9,36 %11,2 %-0,267 % 102,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,3 %13,9 %12,0 %14,3 %1,86 % 87,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-12,0-4,31-12,0-15,7-23,3 48,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste57,0 %54,5 %56,4 %52,4 %48,2 % 8,0%
Nettovelkaantumisaste (%)- 170 %- 176 %- 174 %- 178 %- 195 % 9,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 287 %- 330 %- 459 %- 320 %- 313 % 2,2%
Maksuvalmius
Quick ratio2,252,172,262,031,89 6,9%
Current ratio2,252,172,262,031,89 6,9%
Rahat ja rahavarat611653655696697 0,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)063,218,578,591,3 16,3%
Nettokäyttöpääoma %13,6 %-23,1 %- 154 %-76,6 %- 232 % 202,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.