Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Vihtakala Oy

Y-tunnus 0870811-8 03.22 Kalanviljely sisävesissä Perustettu 1992

Vihtakala Oy (Y-tunnus: 0870811-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kerkonjoensuu. Yritys toimii toimialalla 03.22 Kalanviljely sisävesissä. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (5,9 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 61,1 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 42,3 % ja ROE 36,0 %. Omavaraisuusaste oli 88,9 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 8,7), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
18,0 kEUR
+5,9 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
61,1 %
-15,4 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-26,0 kEUR
-8,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
8,67
Ei vertailuvuotta

Perustiedot

Osoite
Vesannontie 1978, Kerkonjoensuu 77930
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
7.1.1992
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
03 Kalastus ja vesiviljely
Päätoimiala
03.22 Kalanviljely sisävesissä
Sijainti
Vesannontie 1978, Kerkonjoensuu 77930
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Vihtakala Oy · 03 Kalastus ja vesiviljely
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto19,015,017,018,0 5,9%
Bruttokate17,014,018,013,0 27,8%
Liiketulos (EBIT)12,012,013,011,0 15,4%
Nettotulos9,008,0011,09,00 18,2%
Oma pääoma yhteensä26,022,026,024,0 7,7%
Taseen loppusumma (vastaavaa)26,023,025,027,0 8,0%
Nettovelka-26,0-23,0-24,0-26,0 8,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)63,2 %80,0 %76,5 %61,1 % 20,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)46,2 %49,0 %54,2 %42,3 % 22,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)34,6 %33,3 %45,8 %36,0 % 21,4%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)48,0 %51,1 %55,3 %44,9 % 18,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)9,006,278,926,54 26,7%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste96,3 %95,7 %100 %88,9 % 11,1%
Nettovelkaantumisaste (%)- 100 %- 105 %-92,3 %- 108 % 17,0%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %- 132 %- 147 %- 141 %- 128 % 9,2%
Maksuvalmius
Quick ratio26,023,008,67-
Current ratio26,023,008,67-
Rahat ja rahavarat26,023,024,026,0 8,3%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0000-
Nettokäyttöpääoma %132 %147 %141 %128 % 9,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.