Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Merkvil Oy

Y-tunnus 0854736-9 22.26 Muiden muovituotteiden valmistus Perustettu 1991

Merkvil Oy (Y-tunnus: 0854736-9) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Säkylä. Yritys toimii toimialalla 22.26 Muiden muovituotteiden valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,7 mEUR (23,6 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 11,2 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 20,1 % ja ROE 19,4 %. Omavaraisuusaste oli 83,8 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 3,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
726 kEUR
-23,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
11,2 %
+3,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 117 kEUR
+24,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
3,00
+0,4 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Luvalahdentie 444 A, Säkylä 27820
Verkkosivu
www.merkvil.fi
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
1.5.1991
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Päätoimiala
22.26 Muiden muovituotteiden valmistus
Sijainti
Luvalahdentie 444 A, Säkylä 27820
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Merkvil Oy · 22 Kumi- ja muovituotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 0551 546996950726 23,6%
Bruttokate166320200184156 15,2%
Liiketulos (EBIT)54,021410275,081,0 8,0%
Nettotulos42,017786,061,065,0 6,6%
Oma pääoma yhteensä184300327327342 4,6%
Taseen loppusumma (vastaavaa)607366362399407 2,0%
Nettovelka-60,0-53,0- 148- 155- 117 24,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)5,12 %13,8 %10,2 %7,89 %11,2 % 42,0%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,9 %47,3 %28,3 %19,7 %20,1 % 2,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)21,8 %73,1 %27,4 %18,7 %19,4 % 3,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)27,9 %94,8 %32,8 %22,9 %24,3 % 6,1%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)23,714857,630,933,1 7,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste36,9 %82,2 %90,3 %82,0 %83,8 % 2,2%
Nettovelkaantumisaste (%)-32,6 %-17,7 %-45,3 %-47,4 %-34,2 % 27,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %34,4 %0,776 %-11,3 %-8,74 %-7,02 % 19,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0,3091,574,662,613,00 14,9%
Current ratio1,405,4610,05,396,05 12,2%
Rahat ja rahavarat60,053,0148155117 24,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)5,5411,14,7610,820,6 90,7%
Nettokäyttöpääoma %15,9 %18,8 %31,7 %33,3 %45,9 % 37,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.