Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Oy Picea Ab

Y-tunnus 0842021-0 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa Perustettu 1990

Oy Picea Ab (Y-tunnus: 0842021-0) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Laitila. Yritys toimii toimialalla 46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,7 mEUR (0,8 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 1,0 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli tyydyttävä: ROA 5,0 % ja ROE 9,1 %. Omavaraisuusaste oli 47,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,9), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 668 kEUR
+0,8 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
0,975 %
0,0 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 332 kEUR
-8,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,90
+0,2 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Teollisuustie 11, Laitila 23800
Perustettu
1.1.1990
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
46 Tukkukauppa
Päätoimiala
46.83 Puun, rakennustarvikkeiden ja saniteettivarusteiden tukkukauppa
Sijainti
Teollisuustie 11, Laitila 23800
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Oy Picea Ab · 46 Tukkukauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 0462 1312 4872 6472 668 0,8%
Bruttokate20,021,025,026,027,0 3,8%
Liiketulos (EBIT)20,021,024,026,026,0 0,0%
Nettotulos17,018,026,031,029,0 6,5%
Oma pääoma yhteensä230249275306334 9,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)606667731722706 2,2%
Nettovelka-40,0-55,0-75,0- 305- 332 8,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0,978 %0,985 %0,965 %0,982 %0,975 % 0,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)4,06 %3,61 %4,58 %5,37 %5,04 % 6,1%
Oman pääoman tuotto (ROE)7,67 %7,52 %9,92 %10,7 %9,06 % 15,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)9,93 %9,62 %12,2 %13,4 %11,3 % 15,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)-4,70-4,41-4,81-5,35-8,00 49,5%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste38,0 %37,3 %37,6 %42,3 %47,3 % 11,8%
Nettovelkaantumisaste (%)-17,4 %-22,1 %-27,3 %-99,7 %-99,4 % 0,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %16,4 %17,1 %15,3 %4,23 %1,50 % 64,5%
Maksuvalmius
Quick ratio1,611,591,171,731,90 9,8%
Current ratio1,611,591,171,731,90 9,8%
Rahat ja rahavarat40,055,075,0305332 8,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)67,372,167,157,451,2 10,8%
Nettokäyttöpääoma %11,2 %11,6 %3,06 %11,5 %12,5 % 8,7%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.