Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Majakkapaviljonki Oy

Y-tunnus 0836863-5 47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa Perustettu 1991

Majakkapaviljonki Oy (Y-tunnus: 0836863-5) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vääksy. Yritys toimii toimialalla 47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,7 mEUR (10,3 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 3,8 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,4 % ja ROE 15,3 %. Omavaraisuusaste oli 67,1 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,6), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 686 kEUR
-10,3 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
3,80 %
-0,1 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
39,0 kEUR
-46,6 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,625
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Ämmäläntie 20, Vääksy 17200
Verkkosivu
www.majakkapaviljonki.fi
Henkilöstö
13 (2025)
Perustettu
1.1.1991
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
47 Vähittäiskauppa
Päätoimiala
47.30 Ajoneuvojen polttoaineen vähittäiskauppa
Sijainti
Ämmäläntie 20, Vääksy 17200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Majakkapaviljonki Oy · 47 Vähittäiskauppa
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto1 6361 7881 7721 8791 686 10,3%
Bruttokate760780801858802 6,5%
Liiketulos (EBIT)74,052,061,073,064,0 12,3%
Nettotulos55,036,044,054,048,0 11,1%
Oma pääoma yhteensä226244268301325 8,0%
Taseen loppusumma (vastaavaa)598536529525507 3,4%
Nettovelka19515611973,039,0 46,6%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)4,52 %2,91 %3,44 %3,89 %3,80 % 2,3%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)11,9 %9,17 %11,5 %13,9 %12,4 % 10,8%
Oman pääoman tuotto (ROE)27,7 %15,3 %17,2 %19,0 %15,3 % 19,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)13,6 %11,3 %14,5 %17,6 %15,7 % 10,8%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)3,17-5,798,6918,511,8 36,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste41,8 %50,1 %55,3 %61,3 %67,1 % 9,5%
Nettovelkaantumisaste (%)86,3 %63,9 %44,4 %24,3 %12,0 % 50,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %18,0 %15,0 %13,1 %9,79 %8,54 % 12,8%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8920,5420,4790,5490,625 13,8%
Current ratio1,000,6320,5900,6480,743 14,7%
Rahat ja rahavarat80,024,030,042,039,0 7,1%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)3,123,882,061,361,95 43,4%
Nettokäyttöpääoma %0 %-2,96 %-3,33 %-2,66 %-2,08 % 21,8%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.