Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Oulu-Suorajakelu Oy

Y-tunnus 0815978-8 53.20 Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta Perustettu 1990

Oulu-Suorajakelu Oy (Y-tunnus: 0815978-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Oulu. Yritys toimii toimialalla 53.20 Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,0 mEUR (32,4 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 1,5 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,9 % ja ROE 26,9 %. Omavaraisuusaste oli 10,2 %, mikä kertoo heikosta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,1), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
977 kEUR
+32,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
1,54 %
+7,8 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 136 kEUR
-54,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,11
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Paljetie 13, Oulu 90140
Verkkosivu
www.oulu-suorajakelu.fi
Henkilöstö
111 (2025)
Perustettu
1.1.1990
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
53 Posti- ja kuriiritoiminta
Päätoimiala
53.20 Muu posti-, jakelu- ja kuriiritoiminta
Sijainti
Paljetie 13, Oulu 90140
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Oulu-Suorajakelu Oy · 53 Posti- ja kuriiritoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto772675790738977 32,4%
Bruttokate753655766715934 30,6%
Liiketulos (EBIT)47,0-25,012,0-46,015,0 132,6%
Nettotulos46,0-25,010,0-43,016,0 137,2%
Oma pääoma yhteensä58,033,044,0017,0-
Taseen loppusumma (vastaavaa)176135163102166 62,7%
Nettovelka- 148-98,0- 123-88,0- 136 54,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,09 %-3,70 %1,52 %-6,23 %1,54 % 124,7%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)30,5 %-16,1 %8,05 %-34,0 %11,9 % 135,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)131 %-54,9 %26,0 %-58,9 %26,9 % 145,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)134 %-56,2 %32,0 %- 209 %200 % 195,7%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)44,9-30,56,88-47,115,0 131,8%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste32,8 %24,3 %26,8 %0 %10,2 %-
Nettovelkaantumisaste (%)- 255 %- 297 %- 280 %0 %- 800 %-
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %-3,76 %0,741 %-0,380 %1,90 %1,43 % 24,7%
Maksuvalmius
Quick ratio1,481,311,361,001,11 11,0%
Current ratio1,481,311,361,001,11 11,0%
Rahat ja rahavarat14898,012388,0136 54,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)11,318,414,35,9310,1 70,3%
Nettokäyttöpääoma %7,38 %4,74 %5,44 %0 %1,64 %-

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.