Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Findur HT Oy

Y-tunnus 0808509-6 20.30 Maalien, lakan, painovärien ja vastaavien valmistus Perustettu 1990

Findur HT Oy (Y-tunnus: 0808509-6) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Pirkkala. Yritys toimii toimialalla 20.30 Maalien, lakan, painovärien ja vastaavien valmistus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 1,2 mEUR (5,4 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 5,4 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 12,2 % ja ROE 10,6 %. Omavaraisuusaste oli 61,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
1 250 kEUR
-5,4 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,36 %
-1,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-87,0 kEUR
-8800 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,777
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Teollisuustie 5, Pirkkala 33960
Verkkosivu
www.findur.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.8.1990
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Päätoimiala
20.30 Maalien, lakan, painovärien ja vastaavien valmistus
Sijainti
Teollisuustie 5, Pirkkala 33960
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Findur HT Oy · 20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto8361 0561 3731 3221 250 5,4%
Bruttokate184283265276395 43,1%
Liiketulos (EBIT)58,013110788,067,0 23,9%
Nettotulos49,024,060,034,037,0 8,8%
Oma pääoma yhteensä211236296330367 11,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)436511543518600 15,8%
Nettovelka27,013,0-24,01,00-87,0 8800,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)6,94 %12,4 %7,79 %6,66 %5,36 % 19,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)14,4 %27,7 %20,3 %16,6 %12,2 % 26,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)24,9 %10,7 %22,6 %10,9 %10,6 % 2,8%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)24,8 %53,7 %39,3 %28,0 %19,5 % 30,4%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)29,189,862,335,721,4 40,1%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste48,6 %46,2 %54,5 %63,8 %61,2 % 4,1%
Nettovelkaantumisaste (%)12,8 %5,51 %-8,11 %0,303 %-23,7 % 7921,8%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %26,7 %26,1 %16,2 %14,1 %11,7 % 17,0%
Maksuvalmius
Quick ratio1,370,3530,6640,6520,777 19,2%
Current ratio1,881,061,391,611,47 8,7%
Rahat ja rahavarat0024,0087,0-
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)27,531,129,833,723,7 29,7%
Nettokäyttöpääoma %23,6 %1,61 %7,06 %8,62 %8,80 % 2,1%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.