Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Kuljetus L & J Nieminen Oy

Y-tunnus 0804330-4 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus Perustettu 1990

Kuljetus L & J Nieminen Oy (Y-tunnus: 0804330-4) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Villähde. Yritys toimii toimialalla 49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 2,3 mEUR (22,1 % lasku). Liikevoittoprosentti oli 4,1 % (EBIT 0,1 mEUR) ja nettotulos 0,1 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 11,6 % ja ROE 36,0 %. Omavaraisuusaste oli 34,4 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli tyydyttävä (quick ratio: 0,8), ja likvidejä varoja on vähemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
2 271 kEUR
-22,1 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
4,10 %
+0,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
- 168 kEUR
+33,3 % vs. 2024
Quick ratio 2025
0,848
+0,1 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Tarhatie 3, Villähde 15540
Henkilöstö
23 (2025)
Perustettu
6.7.1990
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Päätoimiala
49.41 Tieliikenteen tavarankuljetus
Sijainti
Tarhatie 3, Villähde 15540
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Kuljetus L & J Nieminen Oy · 49 Maaliikenne ja putkijohtokuljetus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto2 3872 8022 9922 9162 271 22,1%
Bruttokate1 8682 0232 1602 2331 784 20,1%
Liiketulos (EBIT)94,076,0-55,011093,0 15,5%
Nettotulos89,066,0-76,095,082,0 13,7%
Oma pääoma yhteensä191238112197259 31,5%
Taseen loppusumma (vastaavaa)7221 099990855754 11,8%
Nettovelka- 267- 292- 137- 252- 168 33,3%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)3,94 %2,71 %-1,84 %3,77 %4,10 % 8,8%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)13,4 %8,35 %-5,27 %11,9 %11,6 % 2,5%
Oman pääoman tuotto (ROE)60,8 %30,8 %-43,4 %61,5 %36,0 % 41,5%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)63,5 %35,2 %-31,3 %71,2 %34,2 % 52,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)84,457,9-77,599,474,4 25,2%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste26,5 %21,7 %11,3 %23,0 %34,4 % 49,6%
Nettovelkaantumisaste (%)- 140 %- 123 %- 122 %- 128 %-64,9 % 49,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %11,0 %20,3 %24,7 %14,0 %10,5 % 25,0%
Maksuvalmius
Quick ratio0,9150,9770,6230,7850,848 8,0%
Current ratio0,9150,9770,6230,7850,848 8,0%
Rahat ja rahavarat267292137252256 1,6%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)24,334,830,320,418,2 10,8%
Nettokäyttöpääoma %-1,68 %-0,464 %-8,22 %-4,12 %-3,04 % 26,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.