Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Helavi Oy

Y-tunnus 0784345-7 55.30 Leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet Perustettu 1990

Helavi Oy (Y-tunnus: 0784345-7) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Vermuntila. Yritys toimii toimialalla 55.30 Leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,3 mEUR (4,0 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 12,6 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 28,8 % ja ROE 23,3 %. Omavaraisuusaste oli 99,2 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 64,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
262 kEUR
+4,0 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
12,6 %
-7,6 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-56,0 kEUR
+12,5 % vs. 2024
Quick ratio 2025
64,0
+52,7 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Lavintie 70, Vermuntila 26930
Verkkosivu
www.pyharanta.com
Henkilöstö
2 (2025)
Perustettu
21.2.1990
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
55 Majoitustoiminta
Päätoimiala
55.30 Leirintä- ja matkailuajoneuvoalueet
Sijainti
Lavintie 70, Vermuntila 26930
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Helavi Oy · 55 Majoitustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
2022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto184217252262 4,0%
Bruttokate131153183202 10,4%
Liiketulos (EBIT)26,043,051,033,0 35,3%
Nettotulos25,035,041,026,0 36,6%
Oma pääoma yhteensä25,060,0101122 20,8%
Taseen loppusumma (vastaavaa)56,064,0107122 14,0%
Nettovelka24,0-10,0-64,0-56,0 12,5%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)14,1 %19,8 %20,2 %12,6 % 37,6%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)46,4 %71,7 %59,6 %28,8 % 51,7%
Oman pääoman tuotto (ROE)100 %82,4 %50,9 %23,3 % 54,2%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)46,4 %71,7 %61,8 %29,7 % 51,9%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)24,028,734,916,4 53,0%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste44,6 %92,3 %94,4 %99,2 % 5,1%
Nettovelkaantumisaste (%)96,0 %-16,7 %-63,4 %-45,9 % 27,6%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %13,0 %-4,61 %-23,0 %-21,0 % 8,7%
Maksuvalmius
Quick ratio0011,364,0 466,4%
Current ratio0012,565,0 420,0%
Rahat ja rahavarat7,0015,064,056,0 12,5%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)0000-
Nettokäyttöpääoma %5,98 %9,68 %27,4 %24,4 % 10,9%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.