Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Elvil Oy

Y-tunnus 0721602-3 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus Perustettu 1988

Elvil Oy (Y-tunnus: 0721602-3) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Kerimäki. Yritys toimii toimialalla 43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,1 mEUR (3,6 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 5,2 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli heikko: ROA 5,0 % ja ROE 5,1 %. Omavaraisuusaste oli 98,3 %, mikä kertoo vahvasta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 48,0), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
58,0 kEUR
+3,6 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
5,17 %
+10,5 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-47,0 kEUR
-67,9 % vs. 2024
Quick ratio 2025
48,0
+33,5 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Peltolantie 3, Kerimäki 58200
Verkkosivu
www.elvil.fi
Henkilöstö
1 (2025)
Perustettu
1.12.1988
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
43 Erikoistunut rakennustoiminta
Päätoimiala
43.22 Lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Sijainti
Peltolantie 3, Kerimäki 58200
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Elvil Oy · 43 Erikoistunut rakennustoiminta
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto070,042,056,058,0 3,6%
Bruttokate37,039,026,028,029,0 3,6%
Liiketulos (EBIT)11,0-1,00-7,00-3,003,00 200,0%
Nettotulos9,00-1,00-7,00-3,003,00 200,0%
Oma pääoma yhteensä89,081,068,060,058,0 3,3%
Taseen loppusumma (vastaavaa)92,085,070,062,059,0 4,8%
Nettovelka-39,0-33,0-27,0-28,0-47,0 67,9%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)0 %-1,43 %-16,7 %-5,36 %5,17 % 196,5%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)12,2 %-1,13 %-9,03 %-4,55 %4,96 % 209,0%
Oman pääoman tuotto (ROE)10,2 %-1,18 %-9,40 %-4,69 %5,08 % 208,3%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)12,5 %-1,17 %-9,33 %-4,69 %5,08 % 208,3%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)0,770-9,42-14,7-9,43-2,68 71,6%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste96,7 %96,4 %97,1 %96,8 %98,3 % 1,5%
Nettovelkaantumisaste (%)-43,8 %-40,7 %-39,7 %-46,7 %-81,0 % 73,4%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %0 %-42,9 %-59,5 %-46,4 %-79,3 % 70,9%
Maksuvalmius
Quick ratio13,011,714,514,548,0 231,0%
Current ratio18,016,321,020,558,0 182,9%
Rahat ja rahavarat39,033,027,028,047,0 67,9%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)00000-
Nettokäyttöpääoma %0 %65,7 %95,2 %69,6 %98,3 % 41,2%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.