Uutta Tee ilmainen AI-arvonmääritys mistä tahansa yrityksestä - lataa tilinpäätös PDF:nä, saat raportin heti.
Kokeile

Ståhlmans Ab

Y-tunnus 0715977-8 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto Perustettu 1988

Ståhlmans Ab (Y-tunnus: 0715977-8) on suomalainen yritys, joka toimii paikkakunnalla Jomala. Yritys toimii toimialalla 33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto. Vuonna 2025 liikevaihto oli 0,0 mEUR (15,2 % kasvu). Liikevoittoprosentti oli 18,4 % (EBIT 0,0 mEUR) ja nettotulos 0,0 mEUR.

Kannattavuus oli hyvä: ROA 14,3 % ja ROE 37,5 %. Omavaraisuusaste oli 38,8 %, mikä kertoo kohtuullisesta vakavaraisuudesta.

Maksuvalmius oli hyvä (quick ratio: 1,4), ja likvidejä varoja on enemmän kuin lyhytaikaisia velkoja.

Liikevaihto 2025
38,0 kEUR
+15,2 % vs. 2024
Liiketulos-% (EBIT-%) 2025
18,4 %
+6,3 %-yks. vs. 2024
Nettovelka 2025
-33,0 kEUR
-230 % vs. 2024
Quick ratio 2025
1,40
+0,3 vs. 2024

Perustiedot

Osoite
Godbyvägen 425, Jomala 22150
Perustettu
1.1.1988
Yritysmuoto
OY
Toimialaluokka
33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Päätoimiala
33.12 Koneiden ja laitteiden korjaus ja huolto
Sijainti
Godbyvägen 425, Jomala 22150
Luottoriskiraportti

Vältä luottotappiot
ennen kuin ne syntyvät.

Tarkista uuden asiakkaan luottokelpoisuus ennen ensimmäistä laskua. Luottoluokitus, tilinpäätös ja toimialavertailu yhdessä PDF:ssä. Ladattavissa heti maksun jälkeen.

Raportin sisältö
  1. 01 Luottoluokitus ja 5 vuoden historia
  2. 02 Luottorajasuositus
  3. 03 Tilinpäätöstiedot (5 v)
  4. 04 Toimialavertailu
Esimerkki Avaa PDF →

Taloustiedot

Ståhlmans Ab · 33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus
Liikevaihto
kEUR
Liiketulos (EBIT)
kEUR
Tilikauden tulos
kEUR
Kannattavuus
%
Kokonaispääoman tuotto (ROA) Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) Oman pääoman tuotto (ROE)
Vakavaraisuus
%
Omavaraisuusaste

Tunnusluvut (kEUR)

Viimeisin tilikausi 2025
20212022202320242025Δ YoYTrendi
Volyymi
Liikevaihto40,029,032,033,038,0 15,2%
Bruttokate21,010,021,019,022,0 15,8%
Liiketulos (EBIT)7,00-6,007,004,007,00 75,0%
Nettotulos7,00-6,007,003,006,00 100,0%
Oma pääoma yhteensä10,04,0010,013,019,0 46,2%
Taseen loppusumma (vastaavaa)41,032,042,048,050,0 4,2%
Nettovelka-6,00-7,00-10,0-10,0-33,0 230,0%
Kannattavuus
Liiketulos-% (EBIT-%)17,5 %-20,7 %21,9 %12,1 %18,4 % 52,1%
Kokonaispääoman tuotto (ROA)17,7 %-16,4 %18,9 %8,89 %14,3 % 60,9%
Oman pääoman tuotto (ROE)108 %-85,7 %100 %26,1 %37,5 % 43,7%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)93,3 %- 120 %127 %38,1 %43,8 % 15,0%
Taloudellinen lisäarvo (EVA)6,15-6,956,623,054,77 56,4%
Vakavaraisuus
Omavaraisuusaste23,3 %11,8 %23,3 %26,5 %38,8 % 46,4%
Nettovelkaantumisaste (%)-60,0 %- 175 %- 100 %-76,9 %- 174 % 126,3%
Suhteellinen nettovelkaantuneisuus %67,5 %79,3 %71,9 %78,8 %-7,89 % 110,0%
Maksuvalmius
Quick ratio0,8180,6001,001,081,40 29,6%
Current ratio0,8790,6671,061,191,53 28,6%
Rahat ja rahavarat6,007,0010,010,033,0 230,0%
Pääoman käytön tehokkuus
Myyntisaamisten kiertoaika (pv)19213825132186,4 73,1%
Nettokäyttöpääoma %-10,0 %-34,5 %6,25 %21,2 %42,1 % 98,6%

Toimialaverkosto

Saman toimialan yritykset

Tutustu muihin samaan toimialaluokkaan kuuluviin yrityksiin.